Kişisel Gelişim

Zihin Körlüğü

Zihin körlüğünü aşmanın yollarının mevcut olup olmadığını düşündünüz mü hiç?

Gözlerinizi kapatın ilk önce. Kendinizi bir sahilde ayağınızı yakan kumların üzerinde yürüdüğünüzü düşünün. Denizin üzerinde uçan kuşlarla dalgaların sesleri duyuluyor sadece… Peki ne kadar net bir görüntü elde ettiniz?
Bazen bir şey düşündüğümüzde bunu hemen hayalimizde canlandırabiliriz. İşte buna zihin gözü adı veriliyor ya da beyin gözü de diyebiliriz. Fakat yapılan bazı araştırmalar sonucunda bir grup insanın kendilerine söylenenleri ya da düşündüklerini hayallerinde canlandıramadıkları görülmüş. Bu sağlık durumuna da “Aphantasia” adını vermişler. Diğer bir deyişle zihin körlüğü.

Zihin körlüğüne sahip olanlardan birisi de Niel Kenmuir. Niel’in demesine göre çocukluğundan bu yana herkesten farklı olduğunu biliyor. Uykusu olmadığında ya da uyuyamadığında üvey babası ona koyunları saymasını söylermiş ve bunun nasıl olduğunu açıklarmış. Niel denese de bu başaramazmış ve bunu da “Çitlerden atlayan koyunları göremedim, sayacak bir şey yoktu.”diyerek açıklamış.

Niel’e göre bu bir hastalık değil sadece farklı bir yaratılış biçimi. İnsanların yüzlerini hatırlamak da zorluk çekse de bazı verileri çok iyi hatırlayabiliyor ve şimdi de bir kitapçıda çalışan Niel genelde kurgusal olmayan kitapların olduğu raflarla ilgileniyor. Nişanlısını zihninde canlandırması için sorulduğunda ise “Tarif etmesi en zor şey” diye cevap veriyor. Niel, görüntüleri zihninde tam olarak canlandıramamayı sorun etmiyor fakat annesinin ölümünden 8 sene sonra onunla birlikte olan anılarını hatırlayamayınca deliriyormuş gibi hissettiği için aslında kötü oluyor.

Belki de biz de zihin körüyüz ama bunun farkında değiliz. Çoğumuz bunun farkında olmadan hayatımıza devam ediyoruz ama muhtemelen farkında olanlar için zor bir durum oluşturuyordur. Zihin körlüğü hakkında araştırma yapıldığında, bu araştırmaya katılıp da zihin körü olduğunu anlayanlar, hayallerinde görüntü oluşmadığında soyutlanmış ve yalnız hissettiklerini belirtmiş.

Belki de zihin körü olup olmadığınızı en kolay kitap okurken anlayabilirsiniz. Elinize son okuduğunuz kitabı alın ve bir sahnesini zihninizde canlandırmaya çalışın. Ne kadar netsiniz? Hatta kalemle kâğıt üzerine gördüklerinizi çizmeye çalışın. Başarabildiniz mi?

Uzmanlara göre zihin körlüğü yaygın olan durumlardan birisi. Yaklaşık her 50 kişiden 1’i buna sahip fakat bilmeden yaşıyor.

Zihin körlüğünün tersi olan bir durum da mevcut aslında. İsmi “Hyperphantasia” ve buna sahip olan insanlar zihinlerinde görüntüleri çok çabuk bir şekilde canlandırabiliyorlar ve bunları kâğıt üzerine daha kolay aktarabiliyorlar. Aslında başarılı olan birçok kurgu romanı yazarında da bu görülebilir belki de. Bana göre Grangé ilk sıradaki adaylardan bir tanesi. O kadar sahneyi canlandıramadan yazması mümkün değildir herhalde.

İşte zihin körlüğü ve tam karşıtı olan hyperphantasia bu şekilde. Peki sizde hangisi mevcut?

 

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat