Seyahat

Yolculuk Kuzey Tayland’a: Zürafa Kızlar

Söz konusu Long Neck Karen kadınları yalnızca Chiang Mai turistlerinin değil, herkesin merakını kazanıyor. Bir efsaneyle başlatılan gelenek, bugün hala devam ediyor!

Dişi Ejderha ve Rüzgar Tanrısı

Söylenilenlere göre Karen kadınları, dişi ejderha ve rüzgar tanrısı olan atalarından gelmektedir. Dişi ejderhadan gelen kadınların kendilerini gösterme şekli ise elbette farklı olmuştur. Adeta bir ejderhayı andırırcasına uzattıkları boyunları, işte bu sırdan gelmektedir. Halkalar ise bir çeşit kutsal anlam taşımakla birlikte, yalnızca çarşamba günleri takılmaktadır. Karen kadınlarına göre eğer sizin doğduğunuz günde çarşamba günüyse, yalnızca dolunay gecelerinde halka takmalısınız. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi anlatılanların gerçeklik payı elbette doğrulanmamıştır. Bu yüzden anlatmış olduğumuz hikaye, diğer hikayelerden yalnızca bir tanesidir. Başka bir rivayete göre, kadınların taktığı boyunlukların onları vahşi hayvanlardan koruduğu söylenmektedir.

Kimdir Kayan İnsanları?

2000 yıllık bir geçmişe dayanan hatta Tiber’lere uzanan Kayan İnsanları, Kuzey Tayland‘ta yaşıyor. Kendi içlerinde ise altı çeşit kabileye ayrılıyorlar. Bu kabilelerden birisi de Karen Kabilesi olmuştur. Karenlerin çoğunluğu Budist olmakla birlikte, eski animist inançlarını da hala kaybetmedikleri bilinmektedir. Kendi içinde başka alt kabilelere ayrılan Karen Kabilesinin en meşhur kolu Padaung Kabilesi‘dir. Neden diye soracak olursanız, hemen açıklayalım…

Padaunglar: Zürafa Kızlar

Shan diline göre Padaunglar diğer bir anlamda Zürafa kızlar yani uzun boyun anlamına gelmektedir. Bütün hayatı süresince ortalama 20 halka takan Padaung kadınları, kilolarca (10-12 kg) ağırlığı boyunlarında taşıyorlar. Söz konusu ağır halkaların boyunlarına yaptığı baskıdan dolayı ise vücut şekilleri zamanla tahrip oluyor.

Böylesine ilgi çeken bir kabileyi yatırım fırsatı olarak değerlendirmemek olmazdı elbette. Tayland kökenli bazı yatırımcılar buralarda köyler inşa ederek, turistik geziler organize ederek Padaung kadınlarının ziyaret edilebilmesini sağlamıştır. Kabileyi görmek isteyen ziyaretçiler ise belirli bir ücret ödeyerek kabileye girebiliyorlar. Kabile kadınları ise bulundukları köyden hiçbir şekilde dışarı çıkmıyorlar.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

1 thought on “Yolculuk Kuzey Tayland’a: Zürafa Kızlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat