En İyi FikirlerEv & Yaşam

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Yiyecekleri gönlümüzce tüketiyoruz fakat hiç bulunma hikayelerini merak ettiniz mi?

Hiç yemeklerin nasıl bulunduğunu merak ettiniz mi? Mesele ben en çok arabaşının nasıl bulunduğunu merak etmiştim. Yozgat yöresinde olur arabaşı. Ortada çorbası olur kenarında ise hamuru. İkisini birlikte yersiniz. Ben çok küçükken yemiştim, ondan sonra taşındık falan derken bir daha yemek nasip olmadı.

Dünyadaki birçok yemeğin aslında ilginç bulunma hikâyesi var. Bir tek yemek de demeyelim aslında jelibon gibi tatlıların da bulunmaları çok garip. Şimdi bana en ilginç gelen bulunma hikâyelerini sizinle paylaşacağım.

Jelibon

Jelibonu şüphesiz çoğu kişi tüketiyordur. Gerçi çok zararlı falan deniliyor ama stantta çeşit çeşit gördüğümüzde uzak kalamıyoruz çok fazla. Jelibon’u Amerikalılar bulmuş. Ellerinde tatlı yapmak için bir tarif varmış ve bu da bizim Türk lokumunun tarifiymiş. Fakat yaparken kıvamı tutturamadıkları için ortaya jelibon çıkmış. Şimdi ise en çok satılan tatlı ürünlerinden bir tanesi.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Cips

Cips şüphesiz günümüzde en çok tüketilen abur cuburlardan birisi. Gerek film izlerken gerekse kolanın ya da soğuk bir içeceğin yanında illa ki bulundururuz. Tabii sağlıksız olması ayrı bir mesele. Ben o konulara girmek istemiyorum. 🙂 Cipsin bulunuşu ise 1850’li yıllara dayanıyor. New York’ta aşçı olan George Crum ‘un hazırladığı patates kızartmalarını bir müşteri beğenmeyerek patateslerin yumuşak, çok kalın ve tuzsuz olduğunu söylüyor. Aşçımız ise buna sinirleniyor ve bu sefer patatesleri incecik doğruyor, bolca tuz döküp kızgın yağda iyice kızartıyor. Müşteri ise bu yeni patates kızartması şeklini çok beğenerek menüde olması gerektiğini söylüyor ve yeni tarif menüye “Saragota Cipsi” olarak ekleniyor. Daha sonra da tüm dünyaya yayılıyor.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Sandviç

Sandviçin kökeni ise İngilizlere dayanıyor. İngilizce bir devlet adamı garsona ellerini kirletmeyecek bir yiyecek istediklerini söyleyince garson ekmeğin arasına değişik lezzetler koyarak masaya getirir. Bu da devlet adamının çok hoşuna gider ve menüye koyulmasını söyler. Böylece sandviç kültürü ortaya çıkar.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Hamburger

1892 yılında Charles Menches ve Frank Menches kardeşler bir fuarda sosisli sandviç satarken sosislerinin bittiğini fark ederler. Bunun için ekmeğin arasına köfte koyup öyle satarlar. İki kardeş Hamburg’lu olduğundan dolayı bu yeni ürünün adını da Hamburger koyarlar. Başka bir anlatışa göre ise hamburgerin kökeni aslında Tatar Türklerine dayanmaktadır. Tatar Türkleri, çiğ etin içerisine çeşitli baharatları koyarak pişirdiklerinde daha lezzetli olduğunu görürler ve böylece Tatar bifteğini bulurlar. Ülkeye gelenler ise bu fikri çok beğendiğinde dünyaya yayılır ve böylece hamburger ortaya çıkar.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Dondurma

Aslında dondurmanın nasıl bulunduğu tam olarak bilinmiyor ama kaynaklara göre bulunmasına Frank Epperson adında bir çocuk sebep olmuş. Frank deney yapmayı çok severmiş ve bir gün gazlı içecek yapmaya karar vermiş. Yaptığı karışımı soğutmak içinde içerisine bir çubuk koyarak dolaba koymuş. Donduğunda ise tadına bakmış ve çok güzel olduğunu görünce bunu babası ve annesi ile paylaşmış. Böylece buz dondurma keşfedilmiş.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Çiğ Köfte

Çiğ köftenin bulunuşu Hz. İbrahim dönemine dayanıyor. Hz. İbrahim’in annesi hayatta kalabilmek için bulguru ve ceylan etini karıştırarak ortaya bu yiyeceği çıkarmış. Son zamanlarda çok fazla çiğ köfte dükkanı görebilmeniz mümkün ve şu an da dünya üzerinde Türkiye’ye ait olan bir tat olarak kabul ediliyor.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Tost

Sabah kahvaltılarının kurtarıcısı olan tostun keşfi ise Eski Mısırlılar dönemine kadar dayanıyor. Mısırlılar aslında ekmeğin bozulmasını önlemek ve nemden uzak tutmak isterken yanlışlıkla tostu keşfetmişler.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Nutella

Nutella, aslında vazgeçilmez değil nutella. Sadece başladığınızda bırakması zor. 🙂 Pietro Ferrero’yu duymuşsunuzdur. Şu altın kaplamalı çikolataların sahibi. Yıllar önce bu adam fındıklı çikolata yapmaya karar verir ve yapar. Yaklaşık 20 yıl kadar bu çikolata gayet iyi tüketilir. Fakat 1946’da 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yiyecek sıkıntısı olduğundan ve kakaoyu bulmak zor olduğundan ortaya yeni bir ürün çıkmış. Az olan kakao yüzünden karışımın fındık oranını artırmışlar ve ortaya da bol fındıklı ve kesilerek tüketilen bu ürün çıkmış.

Bu Yiyecekler Nasıl Bulundu?

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat