Düğün & EvlilikModa

Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Bir yandan düğün telaşı içindeyken diğer yandan gelinliğinize karar veremediniz mi? Vücut tipinize uygun gelinliği nasıl seçmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz?

Evlilik, iki insanın hayatlarını ortak yaşamaya başlamasıyla birlikte aile olmalarına verilen isimdir. Ve böylesine kutsal bir günün heyecanı, çiftleri aylar öncesinden sarar. Çünkü evliliğe ilk adımın atılması düğünden geçmektedir. Hal böyle olunca gelin adayları da heyecanla kendilerine en güzel olacak gelinliği aramaya başlarlar. Bizde sizler için muhteşem gelinlik seçimi yaparken püf noktalar paylaşacağız. Bunu ise dilerseniz aşama aşama ilerleyerek anlatalım.

İlk Aşama: Nasıl bir vücut tipine sahipsiniz?

Vücut şekliniz aslında yalnızca gelinlik seçimi yaparken değil, alışveriş yaptığınız her an aklınızda bulundurmanız gereken bir unsurdur. Bir kadın ne kadarı kilolu olursa olsun veya vücut hatlarının ne kadar şekilsiz geldiğini düşünsün; doğru seçimler ile kusursuz görünebilir! Bu yüzden vücut tipine göre gelinlik seçimi yapmalısınız. Önce vücut tiplerini tanıyalım…

Armut Vücut Tipi

İnce bir beliniz olduğu halde geniş kalçalı bir vücut tipiniz varsa, göğüsleriniz normal -normalin altında da olabilir- büyüklükte ise armut vücut tipi olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu tipin diğer bir özelliği aynı zamanda “gitar tipi” olarak da geçmesidir. Armut vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçmelidir diyorsanız, ince bir bele sahip olmanın kesinlikle kıymetini bilmelisiniz. Çünkü vücudunuzda ön plana çıkartmanız gereken yer esas olarak belinizdir ve gelinlik seçiminizi de bu yönde yapmalısınız. Ek olarak gelinliğinizin kayık bir yakaya sahip olması, alt vücudunuz ile üst vücudunuz arasındaki dengeyi kuracak diğer bir unsurdur.

Kum Saati Vücut Tipi

Her kadının hayalini kurduğu vücut tipi, kum saati vücut tipi olmuştur. İdeal oranların yakalandığı ve halk arasında 90-60-90 tabiri ile anılan bu vücut tipine sahipseniz, kesinlikle çok şanslısınız! Çünkü böyle bir vücut tipine sahip olan kadınlar, istedikleri her tipteki gelinliği giyerek kusursuz görünümlerini yakalayabilirler.

Elma Vücut Tipi

Kalın bir bele sahip olmalarına rağmen güzel bacakları olan kadınlar, elma vücut tipine sahiptir. Öte yandan bu vücut tipine sahip kadınların genellikle düz bir kalçası olsa da normalin üstünde göğüsleri vardır. Eğer sizde bu vücut tipine sahipseniz, yuvarlak yaka gelinlik modellerini yerine straplez gelinlik modellerini tercih etmelisiniz.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Dar bir kalçası olduğu halde geniş omuzları olan kadınlar, dikdörtgen vücut tipine sahiptir. Normal büyüklükte bir göğüse sahip olmaları onların vücut tiplerinin de ideal görünmesini sağlayan unsurdur. Bu yüzden düz gelinlik modellerini tercih etmelisiniz. Sırt dekolteli gelinlik veya omuz dekolteli gelinlik üzerinizde kesinlikle harika duracaktır.

İkinci Aşama: Hangi dikim türünü tercih etmelisiniz?

Moda sektöründe iki çeşit dikim söz konusudur. Kişinin kendi vücut tipine göre özel olarak diktireceği özel dikim gelinlikler, mevcutta olan gelinliklerden tercih yapılarak hazır dikim gelinlikler. İki dikim çeşidinde de mükemmel bir görünüş yakalanır diye belirtmek isteriz. Burada önemli olan şey sizin ne kadar zamanınız olduğu ve gelinlik için ne kadar bir bütçe ayırdığınız.

Üçüncü Aşama: Gelinliğinizi düğün yeri içerisinde düşündünüz mü?

Günümüz düğünleri yer olarak pek çok alternatif sunmaktadır. Kır düğününden tutun, kumsal düğünlerine veya ihtişamlı bir otel düğününe kadar her kesime hitap etmektedir. Hal böyle olunca vücut tipinizi biliyor olsanız bile, düğün mekanınız içerisinde de gelinliğinizi hayal etmenizde fayda vardır. Kır düğünü tercih eden bir gelin adayı için, şifondan bir gelinlik tercih etmesi doğru olurken; gösterişli bir otelde evlenmeyi düşünenler için kabarık gelinlik modelleri tercih edilmelidir. Veya tercih ettikleri gelinlik modeline uygun düğün mekanı ayarlamalıdır. Bütün gelin adaylarının hayalindeki gelinliğe kavuşması dileğiyle. Eğer aklınıza takılan soru işaretleri varsa yazımıza yorum bırakabilir, yanıtını en kısa zamanda öğrenebilirsiniz…

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat