Düğün & Evlilik

Türkiye’nin Farklı Yörelerine Ait 5 İlginç Düğün Adeti

Düğün adetleri olmazsa olmazlardandır. Sizler için Türkiye'nin çeşitli yörelerine ait 5 ilginç düğün adetini derledik.

Türkiye’de farklı yörelere ait farklı düğün adetleri bulunur. Bu düğün adetlerinin bir çoğu farklı ve ilginç gelse de damat veya gelin tarafından yerine getirilmesi gereken adetlerdir. Türkiye’nin farklı yörelerine ait ilginç düğün adetleri;

1.Adana / Keskin Nişancılık

Adana düğün geleneği

Adana’da yaşıyorsanız düğünde nişancılık konusunda usta olmanız gerekiyor. Çünkü düğün adeti olarak yüksek bir ağacın üzerine yumurta yerleştirilir. Bu yumurtaların kına gecesine gidilmeden önce damat tarafından teker teker vurulması gerekiyor. Eğer damat nişancılık konusunda başarısız olursa kız tarafından kendisine bir ceza verilir.

2. Afyonkarahisar / İş Olmayacaksa Çay Demlenmez

Afyonkarahisar düğün geleneği

Afyon’da kız istemeye giden damat tarafı için çay ve kahve servisi yapılmaz. Yalnızca su ikram edilir. Eğer aile tarafından kız verilirse, erkek tarafının ailesi çaya davet edilir.Nişana gelindiğinde damadın annesi gelin isteme konuşmasını tekrar yapar. Ardından ikramlar gelir.

3. Aydın / Eviniz Var Mı?

Aydın düğün geleneği

Genel olarak evlilik programlarında ”Eviniz var mı?” sorusu ile karşılaşılır. Bu soru esas olarak Aydın’da öne çıkan düğün adetlerinden birisidir. Damat tarafından ev alınır. Ardından düğün sonrasında evde şeker, buğday ve pirinç serpilerek karşılama yapılır. Bu adetin yapılmasının nedeni, evde bolluk ve bereketin hedefleniyor olmasıdır.

4. Diyarbakır / Uysal Gelin Formülü

Diyarbakır düğün geleneği

Diyarbakır’da düğün adeti olarak testi kırılır. Testi kırılmasının sebebi, evliliğin su gibi akıp gitmesidir. Gelin tarafından evin önünde testi kırıldıktan sonra, bu şekilde kırıp dökmeye alışmaması için önlem alınır. Evden içeri girilirken gelinin önüne koyun postu serilir ve koyun gibi uysal olması hedeflenir.

5. Edirne / Kaşığınız İle Gelin

Edirne düğün kaşık geleneği

Düğünlerde kalabalık düğün evi sofraları için kaşık çatal bulunması kolay değildir. Edirne’de buna karşılık misafirler düğün yemeklerine kaşıkları ile birlikte gelirler. Kaşık adeti dışında bir başka düğün adeti olarak da gelin eve geldikten sonra dışarıya çıkartılır. Kucağına bir kız ve bir erkek çocuğunu alır.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat