Teknoloji

Teknoloji Bağımlılığı Aile Sorunu Haline Geliyor

Teknolojik gelişmeler hayatımızı bir yandan kolaylaştırıyor olsa da diğer yandan başta aile olmak üzere bir çok alanda da sorunlar oluşturuyor. Teknoloji bağımlılığının etkisi ile ilgili detayları sizler için derledik...

Teknolojik gelişmeler, hayatımızın birçok alanına etki etmeye başladı. Bu doğrultuda da teknoloji bağımlılığı kavramı hayatımıza girdi. Teknoloji bağımlılığı, insan ve makine etkileşimini içeren davranışsal bağımlılıklar olarak tanımlanır. Teknoloji bağımlılığının temel belirtileri; duygu durum değişikliği, dikkat çekme, tolerans, çatışma, geri çekilme ve nüksetmedir.

Dijital bağımlılık

Dikkat çekme noktasında birey için belirli bir davranış önemli hale gelir. Zihni sürekli meşgul eden bir durum ortaya çıkar. İnternette çevrimiçi olunmayan zamanlarda çevrimiçi olunacak zaman düşünülür. İnternete bağlı kalan süreçte oluşan canlanma ve saatlerce çevrimiçi kalınması da duygu durum değişikliğini gösterir. Bağımlılığın bir diğer belirtisi olan toleransta ise, kişi daha az sürede aldığı keyfi daha fazla sürede aramaya başlar. Böylece bağımlılık eşiği artar. Teknoloji bağımlılığı ilerledikçe internetten kopan birey daha fazla duygusal ve fiziksel tepki ortaya koyar.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığını önleyebilmek için ve oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için gerekli tedbirlerin alınması gereklidir. Aile bireylerinin arasında sözel iletişimi arttırmak, ailede meydana gelen krizler ile baş etmek, aile bireylerinin birbirlerine karşı olan duygularını ifade edebilmelerini sağlamak ve duygusal olarak paylaşımı sağlamak aile içerisinde alınabilecek olan tedbirlerden bazılarını oluşturur.

Teknolojik Bağımlılık

Teknoloji bağımlılığı için profesyonel olarak bir yardım alınabilir ve görsel kitle iletişim araçlarının nasıl kullanılması gerektiği konusunda aile içinde bir bilinç oluşturulmaya çalışılabilir. Aksi halde teknoloji bağımlılığı sosyal ve sağlık gibi farklı alanlarda bireylere zaman içerisinde ciddi zararlar verir.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat