Teknoloji

Parolanın Geçmişi

Bilgilerinizi güvenli olarak tutmak için kullandığınız parolaların ilk olarak nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Zamanın ilerlemesi ile eş zamanlı olarak teknoloji de kendini seviyeden seviyeye atlatıyor. Bu da teknolojik ortamlarda kendimizi nasıl koruyacağımıza dair çıkan soruların cevaplarını merak edilmesine neden oluyor. İşte bizi bu karmaşık sistemin içerisinde koruyan birime parola adını veriyoruz. Peki nereden çıktı bu parola?

Sistemlerde kullanılan parolaların sürekli değiştirilmesi bir süre sonra yorucu bir işe dönüşebilir. Fakat ilk kullanılma anından itibaren parolalar, bizler için büyük güvenlik kolaylığı sağlamaktadır.

Şifre ya da daha günlük adı ile parola, var olan ya da o yerde bulunan bilgiyi korumanın yollarından birisidir. Günümüzde oldukça gelişmiş versiyonları olsa da Antik Roma’da bile bu şifre yöntemlerinin kullanıldığı bilinene bir gerçektir.

Derin araştırmalara girildiğinde ve Romalılardan birkaç bin yıl ileri gidersek parolanın tarihinde bilinen ilk ismin Fernando Corbató olduğu görülebilir. Parolanın babası olarak tanınmaktadır. Fernando Corbató, 1960 yılında MIT’de çalıştığı sırada var olan sistem içerisinde enstitüde çalışanların erişimde olabileceği büyük bir “Bilgisayarlı Zaman Paylaşım Sistemi” geliştirmiştir. Fakat ortak olan arayüze erişim ise her birlikte olması gerekiyordu. Buna ekstra olarak da herkesin her dosyaya erişimi kısıtlı olmalıydı. İşte bu noktada Fernando Corbató, bu erişimlerin sınırlandırılabilmesi için parola sistemini geliştir. Böylece herkes sadece erişim izninin olduğu dosyaya erişebiliyordu ve bu süre de 4 saat ile sınırlıydı.

Teknoloji blog

İşte parolaların hayatımıza girişi bu şekilde oldu. Fernando Corbató’nun kendisi de parolanın en iyi çözüm olmadığını savunsa da kısa süre içerisinde herkes tarafından kullanılmaya başladı ve birçok sisteme entegre edildi.

Parolalar, en başta sınırlı olarak kullanılıyordu fakat daha sonra internetin kullanımının hızla yaygınlaşması ile herkes tarafından kullanılmaya başlandı ve güvenlik konusunda birçok yenilik yapıldı.

Web sistemleri yaygın hale gelmeden önce de bilgisayar bilimcileri parola kullanımının daha güvenilir olması için çalışmalar yapmaktaydı. Bunun için de kriptolojiden faydalanıyorlardı. 70’li yıllarda Bell Labs’ta çalışan bir kripto uzmanı Robert Morris, hashingi geliştirerek bu alanda büyük bir başarıya imza attı. Hashing, bir karakter dizesinin sayısal bir koda dönüştürülmesi olarak adlandırılabilir. Kısa sürede oldukça benimsendi ve sistemlerde kullanılmaya başlandı.

Günümüzde de parolalar açısından birçok yenilik yapılıyor ve özellikle şifreleme yöntemleri ile güvenlik sınırı yükseltilmeye çalışılıyor.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat