Düğün & Evlilik

Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Bu yazımızda yeni evlenecek adaylar için nikah sırasında hangi evrakların gerektiğini ve bunları nerelerden temin edeceklerini yazdık.

Yıllardır hayalini kurduğunuz evliliğin daha ilk adımıdır nikah. Bu zorlu yolculukta daha ilk zorlukları belki de bu aşamada yaşayacaksınız. Çünkü bu hazırlıklar insanı gerçekten çok zorlayabiliyor. Kağıt işlemleri, bürokrasi işlemleri, hastahane işleri derken insan gerçekten çok bunalabiliyor. Bu sorunları ve stresi yaşamamak için evlilik hazırlığına evlenme dosyasını da ekle ki işler kolay ve hızlıca halledilebilsin.

Düğün Evlilik Nikah Organizasyon

Gelelim istenilen belgelere;

  1. Nüfus cüzdanı fotokopileri: T.C. Kimlik No’lu ve resimli nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri. 10 yılı aşkın süredir yenilenmemiş, soğuk damgası belli olmayan ve bilgilerin okunmayacak şekilde yıprandığı nüfus cüzdanları kabul edilmeyecektir. Ayrıca nüfus cüzdanınızın en son medeni halinizi doğru gösterecek şekilde yenilenmiş olması gerekmektedir.
  2. İkametgah Belgesi: Nikahın kıyılacağı belediye de oturduğunu belli edecek ikametgah belgesi gerekmektedir. Eğer yaşadığınız yerde geçici olarak kalmaktaysanız ve ikametgah belgesi alamıyorsanız bulunduğunuz belediyeden izin alarak da bu adımı atlatmış olursunuz.
  3. Vesikalık Fotoğraflar: En az 5’er adet olacak şekilde vesikalık fotoğraf. Fotoğraflar; 4,5*6 ebatında olmalı, herhangi bir şekilde fotokopi olmamalı, kadınlar için alın ve çene açık bir şekilde olmalı ve erkekler için başı açık olmalı. Ayrıca biyometrik fotoğraflar da kabul edilmemektedir.
  4. Evlenme Sağlık Raporu: Aile sağlık hekimlerinden alınmış olmalı, imzalı ve keşeli olmalıdır. Önemli bir not bu raporda ayrıca Akdeniz Anemi taraması yapılmıştır ibaresi yer almak zorundadır.
  5. Nüfus Kayıt Örneği: Evlenecek çiftlerin nüfus müdürlüğünden alacakları en son medeni hallerinin belirtildiği belgedir.
  6. Posta Pulu: İki adet 5 yada 10’luk posta pulu a evlilik akdi belgesinde kullanılmak için gereklidir.

Düğün Evlilik Evrakları

Bu belgeler dışında bazı özel şartlar ve durumlarda gerekli olan bazı bilgi ve belgeler de şu şekildedir:

  • 16 yaşını tamamlamış evlilik adayları aile mahkemesinden izin belgesi alıp evlenebilirler. 17 yaşını doldurmuş adaylar ise noter aracılığıyla anne-baba muvafakatnamesi alarak evlenebilirler.
  • Boşanma işlemi gerçekleşmiş kadınların boşanmasından itibaren 300 günü geçmediyse aile mahkemesinden iddet müddeti kararı alması gereklidir.
  • Mal ayrılığı beyanında bulunanlar noterden tasdik ettikleri mal ayrılığı sözleşmesini müracaat işlemi sırasında yanlarında bulundurmaları zorunludur.
  • Evlendikten sonra kızlık soyadlarını kullanmak isteyen kadınlar nikah müracaatı sırasında kayıt masasında bulunan soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar.

 

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat