Dizi&Film

IMDB’de En Yüksek Puanlı Kore Dizileri

Kore dizisi deyip geçmeyin; birçoğu IMDB'nin en iyiler listesinde ilk sıralarda!

Kore dizilerini son dönemlerde herkes duymuştur. Çünkü neredeyse ekranlarımızdaki çoğu dizi bir Kore dizisinin uyarlaması olarak geliyor. Ülkedeki senaristler mi tükendi yoksa Kore’ye olan ilginin giderek artmasından dolayı mı bu böyle bilemiyorum. Neyse biz gelelim konumuza. IMDB’yi herkes duymuştur mutlaka. Bütün filmler hakknda bilgi barındıran bir çevrim içi film-dizi veritabanı IMDB.

Peki IMDB’de yüksek puanlı olan kaliteli Kore dizileri hangisi?

8. Playful Kiss – IMDB Puanı 7.6

Bu puan hiç fena değil aslında. Playful Kiss dizisi, izlediğim ilk dizilerdendi ve konusu basit olsa da çekimi kaliteli olduğundan dolayı kendini izletiyor. Dizi, normal bir lise öğrencisinin okulun dâhisine âşık olmasını anlatıyor, ama tabii bununla bitmiyor olay. Başlarından çok olay geçiyor ama sonunda izlediğinize değiyor.

7. You’ve Fallen For Me – IMDB Puanı 7.8

Diğer adı ile Heartstrings. Açıkçası bu dizinin neden böyle yüksek bir puan aldığını anlamadım, konusu aşırı ilgi çekici değildi ama muhtemelen oynayan oyuncuların kaliteli olmasından dolayı çok ilgi gördü. Özellikle de şarkıları çok güzeldi ve uzun süre playlistimde kalmıştı.

6. Personal Taste – IMDB Puanı 7.8

İzlenilmesi gereken en iyi dizilerden birisi bence. Başroller yetenekli, konu ilgi çekici, daha ne olsun? Başroldeki kız, Kore’nin mimarisinde önemli bir yere sahip olan ünlü bir mimarın kızı. Başrol erkek ise aşırı hırslı ve başarılı olmak isteyen bir mimar. Yolları ise kızın babasının tasarladığı evde kesişiyor.

5. You’re Beautiful – IMDB Puanı 8.1

Kesinlikle daha fazla puan hak ediyor bu dizi. İlk bölümünü izleyince basit gibi görünebilir ama aslında sizi bir efsaneye doğru sürükleyen bir dizi. Başrollere laf yok zaten, hepsi Kore sinemasında ve televizyonunda tanınmış başarılı kişiler. Ayrıca dizinin müzikleri de bir Grammy hak edecek derecede güzel.

4. 49 Days – IMDB Puanı 8.2

Eğer ilginç bir konu arıyorsanız, işte izlemeniz gereken dizi bu. Başrol kızımızın hayatı mükemmel gitmektedir ve evlenme arefesindedir. Fakat günün birinde kaza yapar ve bunun sonucunda komada kalır. Bundan sonra da Ruh Bekçisi ile karşılaşır ve olaylar başlar.

3. Boys Over Flowers – IMDB Puanı 8.4

Çoğu kişinin izlediği ilk Kore dizisi olmasıyla ünlü BOF. İzlemeyeni dövüyorlar çünkü. O derece herkesin dizi hazinesinde olması gereken bir dizi. Bir de dizinin sanırım Amerika versiyonu da vardı, ama ben Japon versiyonunu da sevmiştim. Ayrıca bizdeki Güneşi Beklerken dizisi de bu diziden uyarlanmıştı.

2. City Hunter – IMDB Puanı 8.5

City Hunter dizisi cidden güzel ama sonu o kadar anlamsız ve saçma bitiyor ki adeta ikinci sezon bekliyorsunuz ama size vermiyorlar. Zamanında ikinci sezonun çekilmesi için imza kampanyası bile başlatılmıştı ama başarılı olamadı sanırım.

1. Secret Garden – IMDB Puanı 8.7

Aldığı her puanı hak eden bir dizi. Efsaneden de efsane diyebilirim sanırım. Öyle abartılacak bir konusu yok, fakir kız zengin oğlan ama konuyu senarist o kadar güzel işlemiş ki insan izlemeden duramıyor. Zaten dizinin senaristi Kore’de çok güzel yapıtlara imza atmış birisi. Yeni yapımlarını da merakla bekliyoruz artık. Ayrıca dizinin son zamanlarda kitabı da yayınlandı. Eğer dizi izlemeyi tercih etmiyorsanız kitabını da okuyabilirsiniz.

 

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat