Kişisel Gelişim

Kendi Ölüm Tarihini Hesaplayan Adam

Kendi ölüm tarihinizi merak ediyor musunuz?

Oturup acaba şimdi ölsem ne olur diye düşündünüz mü? Ben bazen düşünüyorum. “Şimdi ölsem acaba kart şifrelerime ne olacak?”, “Telefonumda şifre varsa ailem telefonuma nasıl girecek?” gibi sorular düşünürüm. Hatta bir kâğıda yazıp bırakmayı bile düşünmüşlüğüm vardır, tabii henüz hayata geçirmedim bunu.

Gelelim konumuza. Kendi ölüm tarihi hesaplayan adamı duydunuz mu hiç? İşte bugün bu adamdan bahsedeceğim.

Abraham De Moivre. Kendi ölüm tarihini hesaplayabilen adam. Abraham De Moivre, 1700’lü yıllarda Londra’da yaşamış olan istatistik biliminin kurucusu. Aslen Fransız fakat Protestan olduğu için bir süre sonra göç etmek zorunda kalmış. O sıralarda Protestanlık yasa dışı olarak kabul ediliyormuş. Fakir bir hayat süren Moivre, satranç turnuvalarından kazandığı para ile geçinirmiş.

Kişisel gelişim blog

Moivre’a göre şans diye bir şey yok, her şey fizik kurallarına göre meydana geliyor. Yani eğer birisi evrende yer alan her şeyin yerini, konumunu ve var olan fizik kurallarını bilirse o kişi her şeyi hesaplayabilir. Ölüm de dahil olmak üzere…

Abraham De Moivre, hayatının son dönemlerinde her gece bir önceki geceden 15 dakika daha fazla uyuduğunu belirledikten sonra bir kural geliştirmiş ve 24 saatlik uyku süresine ulaştığında öleceğini belirtmiş. Bir takım işlemlerden sonra da bu tarihi 27 Kasım 1754 olarak hesaplamış ve 27 Kasım 1754 gününde de ölmüş. Elbette bu yaptığı hesaplamaların doğru olduğunu kanıtlamaz fakat bütün bilgileri ve fizik kurallarını bildikten sonra belki de bir level daha atlanabilir.

Kişisel gelişim blog

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat