Seyahat

Kapalı Kutu Kuzey Kore

Etrafı duvarlarla çevrili bir ülke gibi görünen Kuzey Kore'nin nasıl olduğunu merak ettiniz mi hiç?

İlla ki Kuzey Kore hakkında bir şeyler gelmiştir herkesin kulağına. Dışarıdan bakıldığında kapalı bir kutu gibi görünen Kuzey Kore’nin aslında birbirinden ilginç özellikleri var.

Kuzey Kore olarak bildiğimiz bu ülkenin adı Kuzey Kore değil, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti. Kuzey’e göre Kore tek bir ülke olarak kabul ediliyor, yani Güney Kore diye bir şey yok. Güney Kore’nin ABD işgalinde olduğunu ve perişan bir halde olduğunu kabul ediyorlar.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, 9 Eylül 1948 tarihinde kurulmuş ve nüfusu yaklaşık 25 milyon. Başkenti ise Pyongyang. Yönetimi Cumhuriyet gibi görünse de bir nevi saltanatla yönetiliyor. 1994 yılında Kim İl Sung’un vefatından sonra ülkenin yönetimine oğlu Kim Jong İl geçmiş. 2011 yılında ise Kim Jong İl’in ölümüyle yönetimi oğlu Kim Jong Un devralmış.

Kapalı Kutu Kuzey Kore

Kuzey Kore’ye saklı krallık, gizemli ülke tarzında birçok isim verilmiş. Dış dünyaya kapalı olması ve ilginç özelliklerinden dolayı verilen bu isimler belki de en mantıklı isimler olarak görülebilir. Kapalı bir kutu gibi dış dünyadan bağımsız hayat sürdüren Kuzey Kore hakkındaki birkaç ilginç bilgiyi şu şekilde sıralayabiliriz:

• Kuzey Kore’de yönetim tek partili rejimin elinde yer alıyor. İktidarda olan Kore İşçi Partisi’ne muhalefet olarak yeni bir parti açmak ya da yönetmek kesinlikle yasak. Hatta Kore İşçi Partisi son seçimlerde % 100’lük bir oy oranı ile iktidara geldi.

• Kuzey Kore’de kılık kıyafeti de devlet belirliyor. Bir kere erkeklerde kot pantolon giymek yasak. Kadınlar da bayram gibi özel günler dışında mini etek giyemiyorlar. Kıyafet için belirlenmiş bu kuralların dışında saç şekilleri için de kurallar bulunuyor. Erkekler için 10, kadınlar için ise 18 farklı saç modeli belirlenmiş ve kullanılıyor. Bunların dışında farklı bir saç kesimi ise yasak.

Kapalı Kutu Kuzey Kore

• Kuzey Kore’de ilginç yasaklardan birisi de fakirlik. Fakirlik yasak fakat gelin görün ki ülkenin büyük kısmı açlık sınırında.

• Kuzey Kore’de internet erişimi de ilginç yasaklardan birisi. Profesörler, devletin belirlediği kişiler ve üniversite öğrencilerinin internet erişimi izni var fakat bu da sadece belirli sitelere. İnternet erişiminin yasak olmasının nedeni se halkın dış dünyadaki kötülükleri görüp de olumsuz düşünceye sahip olmamaları.

• Dünyanın en büyük stadyumlarından birisi 150.000 kişilik kapasitesi ile Kuzey Kore’de bulunuyor fakat gol atıldığında sevinmek kesinlikle yasak!

Kapalı Kutu Kuzey Kore

• İlginç yasaklardan birisi de 8 Haziran ve 17 Aralık’ta doğum günü kutlamalarının yapılmaması. Çünkü bu tarihler Kuzey Kore liderleri olan Kim Jong İl ve Kim İl Sung’un ölüm tarihleri.

• Kuzey Kore’ye gittiğinizde liderlerin koskocaman heykellerini görürsünüz. Fakat liderlerin heykellerinin arkasından fotoğraf çekmeniz yasak. Bu liderlere yapılan bir saygısızlık olarak görülüyor. Ayrıca ülkedeki fakirlerin de fotoğrafını çekemezsiniz, bu da ülkenin adını lekelememeniz için konulmuş bir yasak.

Kapalı Kutu Kuzey Kore

• Ayrıca fotoğraf çekerken flaş da kullanamazsınız. Flaşlar insanları korkuttuğundan dolayı flaşlı fotoğraf çekimi de yasaklanmıştır.

• Kuzey Kore’de halkına araba satın alabilmesi de yasak. Sadece devletin belirlediği yüksek kesimdekilerin araba sahibi olma hakkı var. Bu yüzden ulaşım genelde bisiklet ile yapılıyor. Trafik çok fazla olmadığından dolayı da trafik ışıkları yerine trafiği trafik polisler düzeni sağlıyor.

Kuzey Kore hakkındaki yasaklar bu şekilde. Devlet kendisi birçok yasağı belirlemiş ve uygulamaya koymuş ve hala da uygulanmaya devam ediyor. Halkın karşı çıkması kesinlikle yasak. Ne Cumhuriyet ama…

Yukarıda da belirttiğim gibi Güney Kore’nin varlığını kabul etmiyorlar ve ülkede Güney Kore’ye ait bir filmin, dizinin izlenmesinin cezası ise idam.

Kuzey Kore aslında çok kapalı kutu da değil. Her sene ülkeye yaklaşık 2000 kişilik bir turist geliyor. Daha fazlasına ülke tarafından izin verilmiyor. Turistler ülkenin belirlediği rehberler eşliğinde belirli yerleri geziyor ve belirli şekilde fotoğraf çekebiliyor. Çektiğiniz fotoğraflar rehberler tarafından kontrol ediliyor ve eğer olumsuz bir fotoğraf görürlerse anında siliyorlar.

Kapalı kutu Kuzey Kore’de okuma oranı % 100. Eğitimin ilk 12 yılı zorunlu ve daha sonrasında ise isteyen üniversite okuyor, istemeyenler ise zorunlu olan askerlik görevlerini yapıyor. Kendi mesleğinizi de kendiniz belirleyemiyorsunuz, devlet girdiğiniz bir sınav sonucunda mesleğinizi kendi belirliyor. Mesleğiniz yeteneklerinize göre değil, aldığınız puana göre belirleniyor. Bu bana biraz çok tanıdık geldi. Bizim ülkemizde de biraz bunu yapmıyor muyuz aslında?

Kapalı Kutu Kuzey Kore

Kuzey Kore’nin resmi dizini ise ateizm. Ülkenin yaklaşık % 70’lik kısmı ateist, diğer kısmı ise Budist. En büyük ordulardan birisine sahip olan Kuzey Kore’de halkın % 40’ı orduda görev yapıyor. Kadınlarda askerlik 3 yılken, erkeklerde ise bu süre 5-10 yıl arasında değişiyor.

Kuzey Kore’nin dış dünyadan soyutlanmasının bir diğer nedeni de kendi takvimlerini kullanmaları. Takvimlerinin miladı Kim İl Sung’un doğum tarihi. Bu yüzden şu an 106 yılındalar.

İşte kapalı kutu Kuzey Kore bu şekilde bir ülke. Belki çoğu kişi istemez ama ben gidip görmek isterdim. Belki belirli şekilde gezebiliyor ya da fotoğraf çekebiliyorsunuz ama yine de çok ilgi çekici geliyor. Umarım bir gün nasip olur.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat