Teknoloji

Google Play Protect Kullanıcı ile Buluştu!

Google tarafından geliştirilen ve yazılım koruma uygulaması kapsamında olan Google Play PRotect kullanıcı ile buluştu. Güvenli uygulama kullanımı artık daha da güvenli!

Teknoloji söz konusu olunca virüslerde ve yabancı yazılımların verdiği zararlardan korunma gibi konular da konuya dahil olabiliyor. Google da artık Android işletim sistemi ile çalışan telefonları korumaya yönelik çalışmalarını sonuçlandırmaya başladı.

Google’ın Android cihazlar için geliştirmekte olduğu Google Play Protect ile ilgili haberler uzun süredir yazılıp çiziliyordu. Son aşamalarda olan Play Protect bir süre önce beta kapsamındaki kullanıcılar için kullanıma açıldı. Test süreçlerindne sonra ise yavaş yavaş da olsa diğer Android kullanıcılar için de Play Protect kullanımı açılmaya başlandı.

Google tarafından geliştirilen Play Protect’in zararlı yazılımlarla mücadele aracı olan yazılım kapsamına giriyor. Play Protect, uygulamaların davranışlarını inceliyor ve aykırı bir durum tespit ettiğinde kullanıcıları bilgilendiriyor.

Peki şimdi böyle bir uygulama geliyorsa önceden Play Store uygulamaların zararlarından korunmak için ne yapıyordu? Önceden de Play Store kendi içerisinde belirli bir seviyeye kadar denetleme yapıyordu fakat Play Protect gibi ek bir sistemin gelmesi ile korumanın dozu biraz daha artacak. Böylece store’da yer alan uygulamaları daha güvenli bir şekilde kullanabileceğiz.

Play Protect’in yapacakları bunlarla da sınırlı değil. Kullanıcıların telefonlarına giriş için izin alındığında, yani kullanıcı gerekli izinleri verdiğinde Play Protect, telefondaki uygulamaları da düzenli olarak tarayabilecek. Taramanın sonunda ise telefonlardan edindiği tarama sonuçlarını diğer telefonlardan almış olduğu tarama sonuçları ile karşılaştıracak. Bu işlemler sonucunda sıra dışı bir durumun varlığı tespit edilirse, kullanıcıya uygulamayı silmesi ile ilgili bir feedback gönderilecek.

Google play protect

Play Store’da Yer Alan Uygulamalar Her Gün Taranacak

Play Protect, Google Play Store’de bulunan yaklaşık 50 milyon civarındaki uygulamayı her gün tarama özelliğine de sahip. Tarama sonuçlarına göre de uygulamalara yeşil rozet eklenecek ve bu rozet de “Güvenli” olduğu manasına gelecek. Böylece bir uygulamayı indirmeden önce o uygulamanın güvenlik testini geçip geçmediğini kolayca anlayabileceksiniz.

Play Protect ayrıca Google Chrome içinde bir yenilik olarak adlandırılabilir. Uygulama, Google Chrome’un mobil versiyonunun arka planında da çalışacak ve söz konusu olan web sitelerini de güvenilirlik açısından denetleyecek. Böylece güvenli olarak internete erişim sağlayabileceksiniz.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat