Teknoloji

Google Drive PC ve MAC Uygulamalarını Kapatıyor!

Google Drive kullancıısı olanlar, uygulamanın kullanıma kapanmasından önce önlemlerini almalılar!

Eğer Google’ın online depolama işlevi olan Google Drive’ın sürekli kullanıcısıysanız bu haber sizi üzeceğe benziyor. Google’ın yaptığı bir açıklamaya göre Google Drive’ın PC ve MAC’lerde kullanılan uygulamaları kapatılıyor. Uygulama 11 Aralık’ta kapanacak olsa da Google, desteğini tamamı ile 12 Mart 2018’de sonlandıracak ve bu tarihten sonra PC ve MAC’lerde Google Drive kullanımı tarihe karışacak.

Google, günümüzde teknoloji alanında en ilerde olan şirketlerden bir tanesi ve gün geçtikçe de kendilerine yeni özellikler ve uygulamalar ekliyorlar. Fakat bazen uygulamaların kullanım oranları azaldığında ya da işlevini yerine getirecek yeni teknolojiler keşfedildiğinde onu kapatabiliyorlar. İşte Google Drive de bunlardan bir tanesi. Aralık ayı itibarı ile kapanma işlemlerine başlanacak olan uygulamayı kullananlar Ekim ayı itibarı ile uygulamanın kapanacağına dair bildirimler almaya başlayacaklar. Bu uygulamayı kullananların dosyaları ve oradaki işlemleri ise farklı iki uygulamaya yönlendirilebilecek.

Google Drive, PC ve MAC’lerden kaldırılıyor fakat bu tamamı ile bir kaldırılma işlemi gibi görülmemeli. Google Drive hizmet olarak yine çalışmaya devam edecek. Kısacası mobil ve web üzerinden uygulamaya erişim yine sağlanacak ve kullanımda olacak.

Teknoloji Blog

Bahsedildiği gibi Google Drive’da bulunan verilerinizi yedekleme imkânı da size veriliyor. Dosyalarınıza cloud üzerinden rahatça ulaşmak istiyorsanız bu iki yazılımdan istediğinizi kullanabilirsiniz. Bu yazılımlardan birisi Backup and Sync. Bu uygulama tüm kullanıcıları kapsayabiliyor ve Google Drive yerine alternatif olarak kolayca kullanılabilir. Ayrıca sunduğu fonksiyonların da aynı olması kullanımın daha da artacağını sağlayacaktır.

Teknoloji Blog

Google’ın işletmeler için de sunduğu bir hizmet bulunuyor. Bunun adı da Google Drive File Streamer. Bu program sayesinde yerel sunucunuzda yer açabilir ve Drive dosyalarınıza bilgisayar üzerinden doğrudan ulaşabilirsiniz. Diğer seçeneklerin sahip olduğu özellikler düşünülürse, Google Drive File Streamer, daha bütünsel bir yaklaşıma sahiptir. Zira Google bu ürününün tanıtımında şu şekilde açıklama yapmıştır: “Zamanınızı alan dosya eşitleme işlemine ve disk alanı hakkındaki tüm endişelerinize veda edin.”

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat