En İyi Fikirlerİş DünyasıKişisel Gelişim

Freelance nedir? Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İşinizin patronu olmak, zaman yönetimini dilediğiniz biçimde ayarlamak, sıkıcı rutinlerin dışına çıkmak; avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır?

Freelance çalışmak demişken… Anlamını bilmeyen okuyucularımız olabileceğini hesaba katarak, dilerseniz önce Freelance kelimesine bakalım. İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz zaman “bağımsız savaşı” anlamına gelen bu kelime, içeriğini biraz olsun yansıtmaktadır. Fakat buradaki bağımsız savaşçı aslında, “kimseye bağlı olmadan, serbest şekilde çalışan kişi” anlamında gelmektedir. Peki bu kişilere neden freelancer denir? Cevabı oldukça basit, kendi çalışma zamanlarını kendileri belirledikleri için. O halde artık Freelance çalışmanın avantajları ve dezavantajları konusuna değinebiliriz.

Freelance çalışmanın avantajları nelerdir?

Freelance çalışmanın avantajları

Kendim de bir freelance çalışan olarak; freelance çalışmak denildiğinde, aklıma ilk gelen şeyin “zaman” kavramı olduğunu söyleyebilirim. Zaman bir freelance çalışan kişi için çok şey ifade etmektedir. Bazen yetiştirmeniz gereken bir işin son teslim tarihi, bazen de istediğiniz şeyi yapabilme özgürlüğüdür. Bu kadar özgürlüğün söz konusu olduğu bir işte ise bizler, iş için harcadığımız zamana değil yaptığımız işe paha biçmekteyiz.

İşinizin patronunun kendiniz olduğunu bilmek kesinlikle harika bir duygudur. Örneğin freelance editörlük yapıyorsanız, dilediğiniz zaman dilediğiniz konu hakkında yazabilirsiniz. Çalışacağınız iş ortaklarını kendiniz belirleyebilir, bütün işleri disiplinle planlayarak tek başınıza koordine edebilirsiniz. Tabi bütün bunlar başta birer avantaj gibi görünebilir. Fakat sorumluluk almayı sevmeyen, işten kaçan bir yapıya sahipseniz; bir kez daha düşünmenizde fayda vardır. Zaman yönetimini doğru yapamayan bir freelancer, işlerini aksatmakla kalmaz ne yazık ki. Anlaşmış olduğu firmaları da mağdur edecektir.

Eğer iyi bir freelance çalışanıysanız; iş sizi seçmez, siz işi seçersiniz. Devlet dairesinde çalıştığınızı düşünelim. Bir kamu personeli olarak önünüze konulan bütün işleri yapmak zorundasınızdır. Verilen proje dosyasını seçme şansınız yoktur. Fakat freelance çalışanı, istemediği işi kabul etmeme lüksüne sahiptir. Ek olarak seçilen işe göre alacağınız ücret farklılık göstermektedir. Bu noktada disiplinli ve çalışmayı seven bir freelancerın oldukça iyi ücretler kazandığını söylemek mümkündür.

Yazımızın bu anına kadar freelance çalışmanın avantajları konusuna değindik. Peki freelance çalışmanın dezavantajları nelerdir?

Freelance çalışmanın dezavantajları nelerdir?

Freelance çalışmanın dezavantajları

Bazen iş yükünüz farkında olmadan o kadar çok artar ki, ne yapacağınızı bilemezsiniz. İşlere yetişmek konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için, yapabileceğiniz iş sınırını belirleyip iş yükünüzü planlamanız gereklidir. Zaman ne kadar dostumuz gibi görünse de, söz konusu işlerin teslim tarihine geldiğinde düşmanımız kesilmektedir. İşin yetişmesi önemli, kalitesi daha da önemlidir. Bir freelancer, zamanın kendisine dost mu yoksa düşman mı olacağına karar vermelidir.

Zamansız çalışmak bir süre sonra insanı tembelliğe doğru itebilmektedir. Fakat aldığınız işler varsa ve gün geçtikçe ertelemeye başlamışsanız, sizin için tehlike çanları çalıyor olabilir.

Freelance çalışan kişilerin genellikle sabit bir maaşı bulunmamaktadır. SGK tarafından herhangi ödeme yapılmadığı gibi, firmanızla sözleşmeniz yoksa iş konusunda da güvenceniz yoktur. Eğer sizde bir freelance çalışan olmak istiyorsanız, özel sektörde olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bazen oldukça fazla kazanabilirsiniz. Ancak bu durum işiniz devam ettiği sürecedir, işiniz bittiği anda bitecektir. Bunun yanı sıra her an işinizden kovulabilirsiniz, her an yeni bir işle de karşılaşabilirsiniz. Bu noktada belki biraz şans devreye giriyordur, kim bilir…

Firmalar neden freelance çalışan bir eleman tercih eder?

Freelance çalışmak

Düşünün ki çoğu firmanın oldukça ağır iş yükü olmaktadır. Özellikle de proje ağırlıklı çalışan şirketler için durum bir hayli zordur. Hal böyle olunca yeterli sayıda elemana sahip olmadığını düşünen firmalar, dışarıdan çalışacakları bir elemana ihtiyaç duyarlar. Bütçe açısından bu durum firmayı zora sokmadığı gibi, aynı zamanda firmanın iş yükünü de hafifletir. Hem siz hemde çalıştığınız kişiler kazançlıdır.

Eğer sizlerde disiplinli ve planlı olduğunuzu düşünüyorsanız, “işlerin altından kalkarım” diyorsanız; kesinlikle freelancer çalışmayı düşünmelisiniz!

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat