Teknoloji

Facebook’tan Deprem Anında Güvendeyim Özelliği

Facebook deprem anında güvendeyim bildirimi neden önemlidir? Yazımızda paylaştığımız hususlara dikkat ederek, deprem anında can kaybını en aza indirebiliriz!

Facebook’un 2011 yılında getirmiş olduğu güvendeyim özelliği, ilk olarak Paris Terör olaylarının ardından hayatımıza girmiş bir olguydu. Sosyal medya gerek iletişimimizi sağlamamız gerekse her an her şeyden haberimizin olması açısından; en etkili iletişim yoludur. Yaşanan terör olayları, deprem, sel gibi olaylar sırasında yakınlarımızın güvenliğinden emin olmak isteriz. Bu fikirden hareketle tasarlanan özellik, olası bir felaket durumunda uzaktaki yakınlarımızdan haberdar olmamızı sağlamaktadır. Dilerseniz Facebook’un Safety Check özelliği konusuna geçelim.

Facebook Güvenlik Kontrolü

İlk olarak Facebook kullanıcılarının, Facebook’a en son giriş yaptığı yer belirlenir. Safety Check özelliğinin yararı, olası bir tehlike durumunun meydana geldiği yer ve yakın civarındaki herkese “güvende olduğunuzu bildirin” bildirimi yollanmasıdır. Eğer sizlerde böyle bir bildirim aldıysanız, fakat tehlikeli bölgede bulunmuyorsanız “felaket bölgesinde değilim” cevabını vererek güvende olduğunuzu bildirebilirsiniz. Özellik bununla da sınırlı kalmayıp, kaç Facebook kullanıcısının güvende olduğunu ve kaç kullanıcının bildirimi gördüğü halde yanıtlamadığını da tespit etmektedir. Yazımızda böyle bir konuya değinmemizin nedeni, son dakika haberlerinde yayınlanan deprem konusuna dikkat çekmektir.

Ege'de deprem, Muğla Depremi, Son Dakika Deprem Haberi

Ege’de Büyük Deprem

Depremin merkez üssü Muğla’da 21.07.2017 tarihinde meydana gelen deprem, 6.8 şiddetinde gerçekleşti. Depremin en fazla hissedildiği diğer yer ise Bodrum oldu. Su seviyesinin 1 metreyi aşacak şekilde yükselmiş olması, bazı bölgelerde elektriklerin tamamen kesilmesi, artçı depremlerinde şiddetli bir şekilde devam etmesi yürekleri ağza getirdi.Bütün bunlara karşılık risk taşıdığı düşünülen Bodrum Devlet Hastanesi tahliye edildi.

Peki son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız deprem felaketine karşılık, yeterince bilgi sahibi miyiz?

Ege Depremi, Muğla Depremi

Depremden Nasıl Korunuruz?

Deprem anında neler yapmalıyız sorusuna karşılık, yapmamız gereken ilk şey soğukkanlı olmamızdır. Deprem gerçekleştiğinde ne kadar korkmuş olursak olalım, can güvenliğimizi güvence altına almanın tek yolu budur. Her an meydana gelebilecek depreme karşın, evimizde deprem çantası bulundurmalıyız.

Burada altının çizilmesi gereken bir diğer detay olarak belirtelim, felaket anında deprem çantası hazırlığı yaptığınız yere kolayca ulaşabilmek gerekir!

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır

Günümüz yapıları elbette eskisi gibi dayanıksız değildir. Güvenlik kontrollerinden geçerek inşa edilen binalarda yıkılma riski oldukça azdır. Fakat yinede tedbiri elden bırakmayarak, baş ucumuzda bir düdük ve fener bulundurabiliriz. Böylelikle arama ekipleri tarafından bulunmamız kolaylaşacaktır.

Deprem anında alınacak cenin pozisyonu, sağlam eşyaların yanında alınmalıdır. Hayat üçgeni oluşturulması gereken yerler koltuk, dolap gibi eşyaların yanıdır. Örnek verecek olursak koltuğunuz ve dolabınızın ortasındaki boşlukta cenin pozisyonu almanız, deprem anında devrilebilecek olan dolabın koltuğun üzerine devrilmesi ile sonuçlanacaktır. Bu sayede depremde hayatta kalmak mümkün olabilir.

Depremde Cenin Pozisyonu Nasıl Alınır

Meydana gelen depremde uzak durmamız gereken yerler merdiven ve asansörlerdir. Hem binanın çökmesi durumunda savunmasız kalmanıza hem de panikle kaçışan insanların arasında ezilme riskiyle karşı karşıya kalınabilir.

Hayatımızın hemen her anında karşılaşabileceğimiz deprem karşısında, yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek can kaybı riskini en aza indirebiliriz. Bizde yazımızı depremsiz günler dileyerek, gerçekleşen herhangi bir deprem sırasında can kaybı yaşamamamız umuduyla sonlandıralım…

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat