DekorasyonEv & Yaşam

Evinizi Dekore Ederken Nereden Başlamalısınız?

Konsept tasarım nasıl belirlenir? Ev dekorasyonuna nereden başlanmalıdır? Ev dekorasyon fikirlerini sizler için inceledik!

Söz konusu dekorasyon olduğunda, “ev dekorasyonuna nereden başlanmalı” soru işareti akıllarda belirmektedir. Bu konuda en önemli püf nokta, ne istediğinizi bilmektir. Dekorasyon hakkında verilecek kararlarda, estetik beğeniler ön plandadır. Bu yüzden herkesin hayalini kurduğu oturma odası da elbette farklı olacaktır. Eğer evinizi dekore etmek istiyorsanız, en fazla kullandığınız iç mekandan başlamanız mantıklı bir karar olabilir. Bireylerin en fazla vakit geçirdiği oturma odası, diğer odalara göre daha çok ön plandadır. Bu yüzden oturma odası dekorasyonu fikirleri üzerine detaylı düşünülmesi gerekir.

Eşyalar, Yer Döşemesi ve Aydınlatma

Dekorasyona başlamadan önce konsept oluşturmanızda fayda vardır. Belirleyeceğiniz konsept; odanızda yer alacak eşyalardan, yer döşemelerine kadar belirleyici olacaktır. Peki tasarım konsept nasıl belirlenir?

Beğenilerinize göre, sade ve zarif tasarımlar mı hoşunuza gidiyor? Yoksa karmaşık ve gösterişli tasarımlar mı size hitap ediyor? Renk zevklerinize göre günlük hayatınızda pastel ve sıcak renkler mi tercihinizdir? Yoksa soğuk ve koyu renkler mi sizi anlatıyor? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar doğrultusunda, aklınıza takılan çoğu belirsizliği netleştirebiliriz. Konsept, cevaplarınız ışığında ortaya çıkacaktır. O halde artık oturma odası dekorasyonu fikirleri konusuna gelebiliriz!

Romantik Oturma Odası Dekorasyonu

Romantik salon dekorasyonu fikirleri

Evinizde romantik bir esinti hissedeceğiniz bu tasarımda, loş ışıkların tercih edilmesi ve şöminenin kullanılması; soğuk renkli eşyaların ciddi havasını dağıtmıştır. Sade ve ağır eşyalar kimisine göre kasvetli gelebilirken, kimisinin tam aradığı fikir olabilir. Yazımızın en başında söylediğimiz gibi, estetik beğeniler kişiden kişiye değişkendir.

Manzaralı Oturma Odası Dekorasyonu

Manzaralı dekorasyon fikirleri

Artan kentleşme nedeniyle, yüksek katlı binaların arasında sıkışıp kalmaktayız. Şehirlerin kasvetli havasından kurtulmak için çeşitli ev dekorasyonu fikirleri üretilmiştir. Bunların başında manzaralı ev dekorasyonu gelmektedir. Tıpkı bu dekorasyon fikrinde olduğu gibi, manzara resmi farklı bir mekan algısı oluşturmuştur. Dekorun arkasında yerleştirilen aydınlatma sayesinde, doğal ışık etkisi yaratılarak gerçekçilik yakalanmıştır.

Modern Oturma Odası Dekorasyonu

2017 Dekorasyon fikirleri

L tipi koltuk, yerden tasarruf etmenize olanak verir. Aynı zamanda oturma odası alanından faydalı bir şekilde yararlanmayı sağlar. Şık ve modern tasarımları ile görsel açıdan sizlere hitap etmektedir. 2017 oturma salonu modelleri arasında yer alan bu dekorasyon çeşidi, tercih edebileceğiniz türler arasındadır.

Şık Oturma Odası Dekorasyonu

Son moda salon dekorasyonu fikirleri

Eğer soft renklerin size göre olduğunu düşünüyorsanız, pastel renkleri tercih ederek evinizin ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanacağınız uyumlu aydınlatma sistemleri ve yer döşemeleri ile dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz.

Yaratıcı Oturma Salonu Dekorasyonu

Yaratıcı ve şık dekorasyıon fikirleri

Sadelikten yana olup, sıkıcı ve klişe dekorasyonları tercih etmeyen kişiler için yaratıcı oturma salonu dekorasyonu önerebiliriz. Gerek oturma elemanlarında gerekse aydınlatma elemanlarında yaratıcı tasarımları tercih ederek; akıllarda kalıcı bir ev dekorasyonu yaratmanız mümkündür.

Sade Oturma Odası Dekorasyonu

oturma odası dekorasyonu

Kahverengi, bej ve beyaz uyumunu gözler önüne seren sade oturma odası dekorasyonu, tercihini klasik moderniteden yana kullanan kişiler için vazgeçilmezdir. Televizyon ünitesinin arkasına yaptıracağınız özel odun kaplamaları ile sizlerde oturma odanızda doğadan gelen bir esinti yaratabilirsiniz.

Vintage Oturma Odası DekorasyonuVinage retro mobilya salon dekorasyon fikirleri

Nostaljiden vazgeçemem, modernlikten ödün veremem diyorsanız; bu dekorasyon fikri tam size göredir. Retro mobilyalar ile eskitme havasını evinize katabilirsiniz. Modern çizgiler taşıyan objelerle desteklenecek vintage oturma odası dekorasyonu fikri kesinlikle şahane görünmektedir.

Sizlerde bu dekorasyon fikirleri ışığında kendi evinizi dekore edebilir, oturma salonunuzu dilediğiniz biçimde baştan yaratabilirsiniz…

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat