Teknoloji

Eski Facebook Yöneticisi Martinez İnzivaya Çekildi

Teknolojinin bu denli ilerleyişi dünya için iyi mi, kötü mü? Teknolojinin giderek daha da gelişmesi ile birlikte bunun yol açacağı zararlar da incelenmeli!

Sizce teknolojik gelişmelerin sonu var mı?

Çoğu kişi bu soruya hayır cevabı verebilir fakat aslında cevabının bilinmediği sorulardan birisidir bu. Son zamanlarda birçok değişik teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte bu soru daha çok sorulmaya başlandı. Teknoloji ne kadar ileriye giderse gitsin; aslında birçok endişeyi de beraberinde getiriyor.

Bu endişe kapsamına giren düşüncelerini dile getirenlerden birisi ise Facabook’un eski yöneticilerinden olan Antonio Garcia Martinez. Martinez’e ek olarak Silikon Vadisi’nin büyük isimlerinden olan Elon Musk da medeniyetin gidişatı ve geleceği ile endişeli olduğunu belirtmişti. Fakat Martinez’in endişesinin seviyesi diğerlerine göre biraz daha fazla gibi görünüyor.

Martinez, Silikon Vadisi’nde önemli görevlerde bulunmuş olan birisi. Fakat geçtiğimiz zamanda bir anda dünyanın sonunu bekleme için inzivaya çekildi. Bu kararı almasının nedenini ise şu şekilde açıklıyor: “Kısa süre içerisinde dünyanın nasıl bir yere benzeyeceğini gördüm ve bu da bana yetti.”

Martinez, BBC tarafından Silikon Vadisi hakkında hazırlanmış olan “Silikon Vadisi’nin Sırları” isimli belgeselde konuşarak endişelerini ve yeni hayatını anlattı. Seattle’ın açıklarında yer alan Orcas Adası’ndaki büyük arazisinde hayatını sürdüren Martinez, 30 sene içerisinde dünya nüfusunun yarısının işsiz kalacağını öne sürüyor.  Ayrıca, şu an bize inanılmaz gelen şeylerin 5-10 yıl içerisinde gerçekleşeceğini de dile getiriyor.

Teknoloji blogu

Martinez’in bu söyledikleri belki size aşırıya kaçma gibi görünebilir fakat kendisi oldukça ciddi gibi duruyor. Ona göre siyaset ve teknoloji arasında bir yarış var ve şu an bu yarışı önde götüren ise teknoloji. Teknolojiden dolayı da yakın gelecekte birçok kişi işini bile kaybedebilir. Bu iş kaybı durumunun da ilerleyen zamanlarda sefalete neden olabileceğini belirten Martinez, bu durumun önüne geçmek için de hiçbir çalışmanın yapılmadığını da dile getiriyor.

Silikon Vadisi’nden olup inzivaya çekilip çiftliğe yerleşen ve teknolojiden uzak durmaya çalışan tek kişi Martinez değil. Geçtiğimiz senelerde birçok yönetici de elini ayağını bu gelişmelerden çekmiş gibi fakat dile getiren çok yok. İlerleyen zamanlarda ne olacağı bilinmez ama teknolojinin getireceği yararların dışında zararların da incelenmesi ve önüne geçilmesi gerekli gibi görünüyor.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat