Düğün & EvlilikModaSeyahat

Dünyanın Dört Bir Yanından Geleneksel Düğün Kıyafetleri

Her ülkenin geleneklerinin ve kostümlerinin birbirinden farklı olması sizcede şahane değil mi? Düğünü görsel bir şölene çeviren Hint kıyafetlerinden başlayıp, ciddiliğinden ödün vermeyen Kafkas kıyafetlerine uzanan yolculuğumuza hazır mısınız?

Gelinlik dendiğinde aklımıza gelen ilk renk beyaz olur. Bunun nedeni yüzyıllar önce Kraliçe Victoria’nın giydiği beyaz gelinlik. Kendisi o zamanlarda çığır açacak yeni bir gelinlik modası akımı yarattığından habersizdir. Peki Victoria’dan önce nasıldı? Aklınıza gelemeyecek harikalıkta, birbirinden değişik kültürleri yansıtan geleneksel düğün kıyafetleri vardı!

Japonya

Japon düğün törenleri ihtişamlı görünmesinin yanında; kırmızı kimono ve siyah kimono tercih edilmesiyle gelenekselleşmiştir. Ayrıca düğün geleneklerine göre “san-san-kudo” paylaşımı yaptıkları bilinmektedir. 3 çeşit kasenin içerisine pirinç konulur. Gelin ve damat bu pirinci yudumladığında, evlenmiş sayılırlar.

Gana

Gana düğün gelenekleri oldukça renkli ve eğlenceli! Onların kıyafetlerini özel kılan diğer bir detay ise, her ailenin kendine özgü bir kıyafet desenine sahip olmasıdır.

Romanya

Romanyalılar daha çok modern düğünler yapmayı tercih etmiştir. Bu yüzden kıyafetleri de modern düğün kostümleri olarak yerini almıştır. Üstelik bu kostümler, yöreden yöreye farklılık göstermesiyle meşhurdur.

Sri Lanka

Genellikle bütün düğünlerde dikkatleri üstüne toplayan kişi gelin olurdu. Fakat bir Sri Lanka düğününde bulunuyorsanız, durum tam tersi! Damadın geleneksel kıyafetlerinden, taktığı takılara kadar… İnsanın gözlerini almaması mümkün değildir.

İskoçya

Tıpkı Sri Lanka düğünlerinde olduğu gibi, gözünüzü damattan ayıramayacağımız bir düğün daha! Damadın giydiği kilt eteği ile gelinin yanına aldığı şal aynı renktedir.

Pakistan

Pakistan düğünleri ile Türk düğünleri arasında benzerlikler bulunmaktadır. Zaten ikisi de Müslüman bir devlet olması itibariyle ortak gelenekleri taşır. Örneğin geline hint kınası yakılması, gelinin giydiği kırmızı düğün kıyafeti gibi…

Endonezya

Her Endonezya düğününün birbirinden farklı olduğunu söylemek mümkün. Barındırdığı etnik gruplar itibariyle çeşitli düğün kıyafetlerinin giyilmesi elbette kaçınılmaz olmaktadır. Fakat gelin ve damadın kafasına taktığı büyük taçlar, en çok bilinen düğün takısı olarak yerini almıştır.

Kafkasya

Kafkas düğünlerinde gelinler tercihlerini beyaz gelinlikten yana kullanırlar. Erkekler ise uzun bir ceket giyerek, kılıcını beline takar. Kafkas danslarının ne kadar meşhur olduğu bütün dünyaca bilinmektedir. Gelin ve damat düğün esnasında görkemli danslarını sergileyerek, herkesin beğenisini kazanır.

Çin

Çin düğünlerinin geleneksel kıyafeti kırmızıdır. Bazı renklerin ise başka anlamı vardır. Beyaz renk giyildiği takdirde birisini kaybedildiğine, cenazenin olduğuna işaret eder.

Malezya

Malezya düğünlerinde, diğer düğünlerden farklı olarak menekşe renklerini görmekteyiz. Düğün elbiselerinin böylesine güzel renklere sahip olması görsel bir şölen yaratmıştır. Düğünlerin şekli ise tıpkı İslamı geleneklerde olduğu gibidir.

Hindistan

Hint düğünleri denildiğinde akla gelen iki renk vardır. Geleneksel düğün kıyafeti pembe ya da kırmızıdan oluşur. Hindistan düğünleriyle ilgili biraz detay verecek olursak; Kuzey’e gidildiğinde evlenen kadınların alnındaki kırmızı noktayı söyleyebiliriz. Ayrıca Türk geleneklerinin aksine, başlık parasını ödeyen taraf kız tarafıdır.

Dünyanın dört bir yanından onlarca gelenek, böylesine şahane kıyafetler. Hem geleneklerine hem de renklere hayran kalmamak mümkün değildi doğrusu. Yazımın başındaki görselin, Hint düğünü geleneğine ait olduğunu belirterek yazımızı burada sonlandıralım…

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat