Seyahat

Cennetten Bir Köşe: “Didim”

Bugünkü durağımızda Didim yer almakta! Didim sizleri bekliyor, haydi sizde gelin katılın bize...

Doğal güzelliklerimiz her gün birer birer yok olmaktadır. Bizler ne yazık ki doğayla inatlaşırcasına, doğayı tahrip etmeye devam etmekteyiz. Ormanlar, denizler, koylar, vadiler, kanyonlar hepsi insanlara armağan edilmiş bir lütuf gibi karşımıza çıkarken; bunca doğa harikasının kıymetini bilmemek nedendir?

Bizlerde söz konusu doğa harikalarından bahsetmişken, Didim’e gidelim; okurlarımız için Didim’in görülmesi gereken yerlerini keşif edelim dedik.Yeşili mavisi ve havasıyla Didim, kesinlikle harika bir yer. Özellikle sahip olduğu Didim-Altınkum Plajı, ismi gibi pırıl pırıl bir görünüme sahip. Bu plajda yaz mevsiminde yer bulmak biraz daha zorlayıcı gibi. Haftanın her günü değilse bile hafta içi şansınızı denemenizde fayda var. Sizlere tavsiyemiz, erken gitmeniz ve rezervasyon yaptırmanız. Hem bu sayede sabahın serinliğinde, o mükemmel denizin tadını da çıkartabilirsiniz. Altınkumda gündüz denize girerken, gece de -serin esen rüzgar eşliğinde- sahil kenarında balık ekmek yiyebilir; yol boyunca deniz dalgaları eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ek olarak belirtelim, gökyüzünü izlemek Altınkumda bir başkadır… Eğer Didime yalnızca bir günlüğüne gelmediyseniz ve birden fazla gününüz varsa, tekne turu yapmadan gitmemelisiniz. Gün boyunca Didimin o güzel koylarını keşfedip, denizin keyfini çıkartmalısınız. Didim ile ilgili birbirinden güzel detay bulunurken, yazımızın devamında Didim hakkında bilinmesi gerekenler ile devam edelim.

Didim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tatil rotası denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Didim, Aydın’ın bir ilçesidir. Ayrıca Türkiye yaz turizminin önemli bir parçasıdır. Didime karakteristik bir özellik katan Altınkum Plajı, eşsiz güzelliği ve tarih kokan dokusuyla dillere destan olmakla kalmayıp; çoğu turistin de dikkatini çekmektedir.

Didime Ne Zaman Gidilir?

Bilindiği gibi Akdeniz İklimi, sıcak olmasının yanı sıra kuraklığıyla da ünlü bir iklimdir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık, hat safhaya ulaşmaktadır. Didim’in en soğuk olduğu iklimler elbette kış ayları olan Ocak ve Şubat aylarıdır. Didime ne zaman gidilir sorusunu en iyi şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Herhangi bir kalp rahatsızlığınız bulunuyorsa
  • Yaşınızın ilerlemesiyle birlikte tansiyon probleminiz başlamışsa
  • Oldukça küçük yaşta çocuk sahibiyseniz
  • Güneş’e karşı hassasiyetiniz varsa

Kesinlikle kış aylarında gelmenizi tavsiye ederiz. Yazın artan mor ve kızıl ötesi ışınlar, insan sağlığı için oldukça zararlı olmakla birlikte; çocuklar ve yaşlıları da riske atmaktadır. Ayrıca herhangi bir sağlık probleminiz varsa, doktorunuza danışmadan seyahate çıkmamanız gerektiğinin altını çizeriz.

Didim’de Gezilecek Yerler

Didimde gezilecek yerler ile ilgili konuşmadan önce, dilerseniz Didime nasıl gidilir konusuna değinelim. Didime dilerseniz uçakla, otobüsle ve tercihe bağlı olarak kendi kişisel aracınızla gidebilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den her saat başı otobüs seferleri yapılmaktadır. Eğer tercihiniz otobüsten yana olacaksa, ilk olarak bulunduğunuz şehirden Aydın için bilet almalısınız. Daha sonrasında sizi Didime götürecek ek bir otobüse binerek, 1.5 saat sonra Didime varabilirsiniz. Didime uçakla gelmek istiyorsanız, en yakın ilçeye en yakın Bodrum Havalananına bilet alarak, sonrasında Didime ek vasıtayla geçebilirsiniz. Şimdi kaldığımız yerden, Didimde gezilmesi gereken 10 yer listemiz devam edebiliriz.

1.Didim Altınkum PlajıDidim Altınkum plajı

2.Didim Didyma Antik Kenti ve Apollon TapınağıDidyma antik kenti

3.AkbükDidim Akbük

4.Prienne Antik KentiPrienne Antik kenti didim

5.Miletos Antik KentiMiletos Antik Kenti

6.Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli ParkıDilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

7.Bafa Gölü Tabiat ParkıBafa gölü tabiat parkı

Bafa Gölü Tabiat Parkı Didim

8.Herakleia Antik KentiHerakleia Antik Kenti didim

9.Myus Antik KentiMyus Antik Kenti Milet Antik Kenti didim

10.Didim MarinaDidim Marina

Didim Günlükleri

Gece hayatını seviyorsanız, Didim Barlar Sokağını görmek isteyebilirsiniz. Birbirinden eğlenceli ve göz kamaştırıcı eğlence mekanlarını bulunduran Barlar Sokağı, hem turistler hemde gece hayatını seven kişilerin ortak noktasıdır.

Didim barlar sokağı didim gece hayatı

Didime gittiğinizde kendinizi engin denizine bırakıp rahatlayabilir; diğer bir alternatif olarak başka etkinliklerde bulunabilirsiniz. Mavi bayraklı sahilleriyle ünlü Didimin bir diğer özelliği: Yelken, rüzgar sörfü, scuba diving yani dalış gibi birbirinden eğlenceli ve adrenalin etkinliğe imkan yaratmasıdır. “Gece hayatını sevmem, adrenalin dolu etkinlikler bana göre değil.” diyorsanız da;

Buyrun sizi Didim’in sakin güzelliğini seyre bırakırken yazımızı sonlandıralım…

Heraklia Antik Kenti

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat