Teknoloji

Blockchain ve Çağımıza Katacakları

Blockchain ile birlikte satıcı ve alıcı arasındaki bağ daha da sıkı olacak.

Gün geçtikçe hayatımıza birçok yenilik katılıyor ve bazen bu yeniliklerin geliş hızına bile yetişemiyoruz, özellikle teknoloji alanında yaşanıyor bu durum. Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji ortaya çıkmasın. Aslında bu kötü bir şey değil, gelişmişlik düzeyimiz ne kadar artarsa o derece daha çok ayakta kalabiliriz fakat bu ancak gereken yenilikleri yakından ve zamanında takip edilirse gerçekleşebilir.

Özellikle son zamanlarda adından sıkça söz ettiren yeni bir teknoloji daha ortaya çıktı: Blockchain. Türkçe adı ile blok zinciri. Blockchain bitcoin ile birlikte hayatımıza girdi ve git gide de tüm alanlara yayılacak gibi duruyor.

Blockchain, işlemlerin şifrelenmiş bir şekilde takibini sağlayan veri tabanı olarak tanımlanabilir. İsminden de anlaşılacağı gibi zincirleme bir model ile inşa ediliyor ve bir merkeze bağlı olmadan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Yani satıcı ve alıcı arasındaki bağın daha sağlam ve direkt olmasını sağlıyor. Blockchain’in en önemli özelliği az önce de belirttiğimiz gibi iki taraf arasına başkalarının girmesini engellemesi. Böylece güven oranı daha çok artıyor.

Blockchain, aracıları ortadan kaldırdığı için muhalif olduğu düşünülebilir fakat günümüzde artık bankalar, e-ticaret ve haberleşme gibi alanlarda faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere birçok sektör bundan yararlanmaya başlıyor.

Teknoloji haberleri

Blockchain’in Çağımıza Katacakları

Blockchain’in birçok inovasyona ve değişime yol açacağını ve dijital bir kimlik olarak kullanılabileceğini düşünen kitle hiç de azımsanacak gibi değil. Hatta bunun ilk uygulamalarından birisi de Edurne ve Mayel çiftinin evlilikleri oldu. Bu çift 1 Aralık’ta devlet kurumunun onayı ile değil de; Blockchain üzerinden evliliklerini gerçekleştirdiler.

Günümüzde finansal teknoloji alanında yapılan girişimler tarafından gelirleri tehdit altında olan bankalar, çoktan Blockchain teknolojisinden faydalanmanın yollarını aramaya başladılar bile. Yakın gelecekte bu teknoloji sayesinde bankaların masraflarını büyük ölçüde azaltması bile beklentiler arasında. Dünyadan örnek vermek gerekirse Hollanda’nın ABN Amro, ING ve Rabobank bankaları 2014 yılının son zamanlarında Blockchain’e doğru yönelmiş. Microsoft ise Blockchain’e sosyal fayda açısından yaklaşırken; Deutsche Bank da geçenlerde Blockchain’in geleceği ile ilgili bilgiler paylaşarak bu alanda olduğunu belirtti.

Gelecekte belki de Blockchain’in de önünü tıkayacak yeni ve daha güvenilir teknolojiler çıkabilir belki ama şu an yakın gelecekte herkesin Blockchain’e yöneleceği kesin gibi duruyor.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat