Dizi&Film

Bir İzmir Filmi Körfez, 74. Venedik Film Festivalinde

Emre Yeksan'ın ilk uzun metraj filmi Körfez İzmir’i Alsancak’tan Karşıyaka’ya, Göztepe’den Çiğli’ye, Bayraklı’dan Kadifekale’ye kadar, sokak sokak arşınlıyor. İstanbul’dan geri dönüşün hikayesini İzmir’in sokaklarında Selim’le beraber anlatıyor.

Emre Yeksan’ın ilk uzun metraj filmi Körfez İzmir’i Alsancak’tan Karşıyaka’ya, Göztepe’den Çiğli’ye, Bayraklı’dan Kadifekale’ye kadar, sokak sokak arşınlıyor. İstanbul’dan geri dönüşün hikayesini İzmir’in sokaklarında Selim’le beraber anlatıyor.

Emre yeksan Körfez Venedik film festivali

Emre Yeksan Kimdir ?

Mimar Sinan ve Sorbonne üniversitelerinde sinema eğitimi almıştır. Süt, Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi uluslararası festivallerde gösterilmiş olan filmlerde yapımcılık yapmış olan Emre Yeksan, bu kez ilk filmi olan Körfez için yönetmen koltuğunda. Körfez’in senaryosunu Ahmet Büke ile birlikte kaleme almıştır.

Emre yeksan Körfez Venedik film festivali

30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim, ailesinin yanına İzmir’e döner. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehirdeki hayatı derinden sarsar. Kazanın ardından kimileri şehri terk ederken Selim bambaşka bir dünyayla karşılaşır.

Filmin ana karakteri Selim’i Karadayı ve Analar ve Anneler dizilerinde oynamış Ulaş Tuna Astepe canlandırıyor. Körfez’in oyuncu kadrosunda ayrıca Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal, Merve Dizdar gibi isimler yer alıyor.

Körfez’in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu, Ortak yapımcılar; Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films)’dır. Körfez’in görüntü yönetmenliğini Jakub Giza, sanat yönetmenliğini Serdar Yılmaz yapmaktadır.

Emre yeksan Körfez Venedik film festivali

Erge Yeksan imzalı Körfez’in afişi

KÖRFEZ’in bugüne kadar aldığı destekler:
-2014 İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme ve Ortak Yapım Platformu
-2014 Saraybosna Film Festivali CineLink Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketi
-2015 EKRAN Varşova’daki Wajda Studio Film Okulu Film Geliştirme Atölyesi
-2015 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Yapım Desteği
-2016 Berlin Film Festivali World Cinema Fund
-2016 Yunanistan Greek Film Center Yapım Desteği

Emre yeksan Körfez Venedik film festivali

Körfez Film ekibi dünya galası için Venedik’te!

Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajı Körfez’in, dünya prömiyeri 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası (Venice International Film Critics’ Week) / Settimana Internazionale della Critica kapsamında yapıldı. Film ayrıca en iyi ilk film anlamına gelen  Geleceğin Aslanı Ödülü adayları arasında da yer alıyor.

Emre yeksan Körfez Venedik film festivali

Emre Yeksan’ın yeni projesi Yuva Biennale College-Cinema 2017/18 programına seçildi !

İstos Film’in yapımcılığını yaptığı Emre Yeksan’ın yeni projesi Yuva, Biennale College – Cinema 2017/18 aralarında Amerika, İtalya, Kanada gibi ülkelerden projelerin bulunduğu programa seçilen 12 projeden biri olmuştur.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat