İç MimariPeyzajPlanlama

Bir Girişimcilik Örneği Olarak: paftadepom

Bu aralar ağızdan ağıza yayılan, Mimarlık ile Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin içini kıpır kıpır eden; umut vaat eden öğrenci veri paylaşım platformu ile tanışalım.

Bilindiği üzere kaynak bulmak Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin en çok zorlandığı şeydir. Bir yandan jürilere hazırlanırken diğer yandan pafta örnekleri araştırırız. İhtiyacımız olan verilere ise bir türlü ulaşamayız. Peki buna nasıl bir çözüm önerisi getirebiliriz derken, pafta deposu oluşturma fikri akıllara geldi.

Paftadepom girişimcilik fikrimiz nasıl oluştu?

Bu yönde bir talebin olduğu apaçık ortadaydı. Ancak kimse elini taşın altına koyup öğrenciler için yararlı bir platform oluşturmamıştı. İşte o an bunu yapan neden biz olmayalım diye düşündük ve projeden arda kalan zamanlarda bu fikre yoğunlaştık. Değdi mi? Mimarlık fakültesi öğrencileri için yapılmış böyle bir girişimin sonucuna bakıldığında, fazlasıyla değdiğini söyleyebiliriz.

Yapacaklarımız genel olarak kafamızda oluşmuş durumdaydı ancak en büyük sorunlardan bir tanesi de isimdi. Öncelikle evrensel bir isim olsun diyerek İngilizce alternatifler üzerinde durduk. Bunlardan bazıları zaten alınmış isimlerdi, bazıları ise gereksiz karmaşıktı. Türkçe olması gerektiği konusunda hemfikir olduktan sonra o sihirli kelimeyi kullanmamız şarttı: “Pafta” olmalıydı!

Mimarlık Fakültesinde okuyup bu kelimeyi kullanmayan yoktur. Yapacağımız site bir arşiv sitesi olduğundan “arşiv” kelimesini de kullanmak mantıklı olabilirdi ancak içerisinde Türkçe karakter yer aldığından dolayı, diğer bir alternatifi olan “depo” kelimesine yöneldik. Ve bu site tüm öğrencilere ait olduğu için “depo” kelimesinin sonuna sahiplik eki getirdik. Böylelikle paftadepom veri paylaşım platformu ortaya çıkmış oldu.

Paftadepom neyi amaçlamaktadır?

Paftadepom, Türkiye’de üniversitelerin mimarlık ve şehir ve bölge planlama öğrencilerinin yardımlaşması, dayanışması üzere kurulmuş öğrenci tabanlı veri paylaşım platformudur. Site öğrencilerin ellerindeki verileri paylaşarak birlikten kuvvet doğar mantığı ile daha iyi projelerin tasarlanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Neden paftadepom?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan arkadaşı veya akrabası olan mutlaka bilecektir; öğrenciler öğretmenlerin kendilerinden istediklerini -karşılarında turist varmışcasına- dinlerler ve hiçbir şey anlaşılmadan ders sonlanır. Hal böyle olunca öğrenciler, ellerindeki harici disk ile bir üst sınıfların yolunu tutarlar. “Sende geçen senelerin proje paftası var mı?” veya “Hocam proje paftalarını bizimle paylaşsanıza.” gibi cümleler havada uçuşur.

Paftadepom bu noktada devreye girerek, öğrencilere her dakika ulaşabilecekleri sonsuz bir arşiv imkanı sunmaktadır. Site her geçen gün arşivini büyütürken, öğrencilerin desteği ile daha da büyümeyi hedeflemektedir.

Paftaları nasıl incelerim?

Paftadepom için internet adresini ziyaret ettiğinizde sizi yukarıdaki görselde yer alan bir pencere karşılayacaktır. Buradan ister kategorilerden ister “ara” butonundan ulaşmak istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz. Sizin de elinizde ilgili verilerden varsa, öğrenciler için Autocad arşivi veya Mimarlık Fakültesi Projeleri; kısacası Mimarlık ile ilgili her veriyi paylaşmak isterseniz, paftadepomun e-posta adresine verilerinizi atmanız yeterli olacaktır. Bol şans dileriz…

Daha Fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat