En İyi FikirlerKişisel Gelişim

Başarılı Olmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

7 adımda başarılı olmak konusuna değinerek, sizler için başarının ve mutluluğun kapılarını açtık!

Başarı konu olduğunda, elbette herkesin hayalinden söz etmiş oluruz. Peki başarı nedir? Başarılı insanların diğer insanlardan farkı, daha şanslı oldukları için midir?  Yoksa daha çalışkan oldukları için midir? Kimimize göre kendiliğinden gelişen başarı olgusu, kimisine göre aşılması gereken binbir zorluğun ardından gelir. Hadi o zaman 7 adımda başarılı olmak konusuna değinerek, sizler için başarının ve mutluluğun kapılarını açalım!

Sorumluluk Almaktan Korkmayın

Kişisel gelişim başarı

Her yaşın getirdiği ayrı bir güzellik olduğu gibi, her yaşın getirdiği farklı sorumluluklar da bulunur. Çocuk yaşlardan itibaren kazanılması gereken sorumluluk bilinci, ebeveynlerin üzerinde durduğu bir konudur. Böylelikle yetişkinliğe ilk adımlarını atacak çocuk, sorumluluk bilincini kazanarak ileride başarılı olmanın kapılarını aralayacaktır. Yaşadığı zorluklar karşısında sabırla davranarak, karşılaştığı kötü durumun üstesinden gelmek için çaba gösterecektir. Sorumluluk bilincini kazanamamış çocuklarda bu durum, tam tersinedir. Yetişkinlik evresine geçen çocuk, karşılaştığı sorunlar karşısında çaresiz kalacaktır. Küçük yaşta suçladığı anne ve baba modeli, daha sonrasında iş arkadaşlarını ve eşlerini suçlaması ile devam edecektir. Fakat başarılı insanlar öyle midir? Üstlendikleri her görevi yerine getirmek için elinden geleni yaparlar. Bunun da haricinde kendilerini her şeyden sorumlu hissederler. Elbette hayatın bütün yükünü omuzlarına alarak üstlenmeleri de doğru bir davranış olmayacaktır. Dengeli bir duruş sergileyerek, kendi iradesi ile hayatın getirdiklerini üstlenen bireyler; hem ilişkilerinde hemde hayatlarında başarılı olacaklardır.

Hayatınızı Planlayın

Kişisel gelişim zaman olumlama

Nedir hayatı planlamak? Başarılı bir bireyin hayat sırrıdır! Yapılan araştırmalar sonucunda planlı ve düzenli biçimde hayatlarını sürdüren bireylerin başarılı oldukları kanıtlanmıştır. Peki hayatı nasıl planlarız? Her yaşımızın getirdiği sorumluluklar olduğu gibi, her yaşın beklentilerinin farklı olması da kaçınılmazdır. Yaşınızdan beklentilerinizin neler olduğunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Hayallerinizi ve hedeflerinizi belirleyerek başarıya yaklaşacaksınız. Kendinizi başarılı bir birey olarak hayal ettiğinizde ise başarılı olmamanız kaçınılmazdır! Fakat bunun için ucu bucağı belirsiz hayallere kapılıp; gerçek olmadığı için üzülmek boşunadır. Önce hayalleriniz için çaba göstermeli, hayalleriniz gerçek olmuşcasına hayatınızı planlamalısınız.

Hayata Atılın

Kişisel gelişim mutluluk başarı

Başarılı olan insanlara baktığımız zaman ne görüyoruz? Nasıl planlı ve düzenli ilerleyerek, başarılı oldukları bir noktada uzmanlaştıklarını. Peki bu ne demek? Başarılı bir insan olmak istiyorsunuz fakat hangi konuda başarılı olacağınızdan emin değil misiniz? Öncelikle uzmanlaşma alanınızı belirlemek için bütün enerjinizi buna aktarmanız gerektiğinin altını çizelim. Başarılı olacağınız konu belki hobiniz, belki daha öncesinde keşfetmediğiniz bir yeteneğinizdir. Bu yüzden pek çok alternatifi deneyerek, nelerden hoşlandığınızı ve hangi konuda uzmanlaşmak istediğinizi belirlemelisiniz. Eğer yeteneğiniz doğrultusunda uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlediyseniz, bunun üzerine daha çok giderek başarılı olmanın ilk adımlarını atabilirsiniz. Burada belirtmemiz gereken diğer bir husus ise elbette her konunun kendi kapsamı içerisinde alt dallara ayrıldığıdır. Kendinizi tek bir alana odaklamak demek ise yalnızca tek bir dalı bilmek demek değildir. Pek çok alanda yeteneğiniz olduğunu tespit ettiyseniz, izlemeniz gereken yol haritası yine aynıdır. Aynı anda birden fazla işi yapmak yerine, işleri birer birer gerçekleştirmek en doğru olanıdır.

Her Şeyin Bir Bedeli Olduğunu Unutmayın

başarılı olmanın yolları

Kimse gül bahçesine dikensiz yollardan geçerek ulaşmamıştır. Belirlediğiniz hedefler, gösterdiğiniz çabalar doğrultusunda şekillenerek; kimi zaman enerjinizden, kimi zaman uykunuzdan fedakarlık etmenize yol açacak bedeller doğurur. Söz konusu hayaller olduğunda, kiminiz bir yurt dışı seyahatini, kiminiz lüks bir arabaya sahip olmayı, kiminiz mutlu bir aile hayalini düşleyecektir. Bu seçenekleri çoğaltmak mümkündür. Hepsi ise başarılı bir insan olduğunuz takdirde gelişebilecek olgulardır. Peki hayalinizi gerçekleştirmek için nelerden fedakarlık etmeniz gerektiğini düşündünüz mü? İşte bu düşünce, hayalleriniz konusunda gerçekçi olmanızı ve hedeflerinizi bu doğrultuda belirlemeniz gerektiğini size hatırlatacaktır. Olmasını istediğiniz şeyin gerçekleştiğini hayal edin. Hayaliniz için neler yapmanız gerektiğini unutmayın!

Çok İsteyin ve Kararlı Olun

Kişisel gelişim ve başarılı olmak

Hedeflerinizin büyüklüğü ölçüsünde engeller ile karşılaşmanız olası bir ihtimaldir. Fakat bu durum gözünüzü kesinlikle korkutmamalıdır. Kararlı olmanız, başarılı bir insan olmanızın ilk adımıdır. Ne istediğinizi bilirseniz ve istediğiniz şeye bütünüyle inanırsanız, önünüzde hiçbir engelin duramayacağını görebilirsiniz. Mutlu ve başarılı insanların en büyük özelliği budur. Denedikleri şeyin olmaması sonucunda üzülmek yerine, tekrar ve tekrar deneme yoluna başvururlar. Unutmadan son bir hatırlatma daha, başarılı bir insan olacağınıza ve hayallerinizi gerçekleştireceğinize inanmayan pek çok insan ile karşılaşabilirsiniz. Siz kendinize inanmaktan vazgeçmediğiniz sürece, diğer insanların ne düşündüğünü dert etmeyiniz. Bunun yerine şöyle düşünün, diğer insanların inanmadığı hayallerinize sizde inanmazsanız gerçekleşmesi mümkün olur mu? Önce siz içten inanın ki, onlarda size inansınlar…

Her Anın Değerli Olduğunun Farkına VarınKişisel gelişim zaman başarı

Giden saniyelerin geri gelmediğini, zamanı geriye alamayacağımızı biliyoruz. Bu noktada en büyük motivasyonunuz gelecek olmalıdır. Önce kendinize sonrada geleceğe inanarak, başarıya giden kapıları birer birer açabilirsiniz. Ve en önemlisi, yaşadığınız hayat nasıl bir durumda olursa olsun; durumu kabullenip hayatla barışmalısınız. Hayatın yüzüne gülmediğini söyleyen insanların çoğu, durumu kabullenmiş olsalar bile hayatlarıyla barışık olmak yerine memnuniyetsizliklerini dile getirirler. Daha iyisini düşlemek ve bu düş doğrultusunda çabalamak yerine evrene olumsuz enerjiler göndermek, hayatınıza kötülükleri çağırmaya devam etmekten başka bir şey değildir. Unutmayın, sizler aynı zamanda birer aynasınız. Evrene neyi nasıl yollarsanız, dönütünü de yolladığınız şekilde alırsınız. Tam olarak bu yüzden hayattan keyif almaya çalışın. Yapmakta olduğunuz rutin işleri bile keyifli hale getirecek ufak dokunuşlar yaparak; her anın değerli olduğunu ve giden saniyelerin geri gelmeyeceğini, her fırsatta hatırlayın.

Ertelemek Yerine Zamanında Yapın

Kişisel gelişim zamanında yapmak zamanlama planlama

Giden saniyelerin geri gelmeyeceğinin üstünde durmuştuk. Kimsenin sonsuza dek yaşamayacağı zaten bilinen bir gerçektir. Hayatı ertelemek, hayalleri ertelemek demektir. Sorumluluklarınızı geri plana attıkça üstünüze daha çok yük aldığınızın farkına vardığınızda; bazı şeyleri düzene sokmak için geç kaldığınızı düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir noktaya geldiyseniz, endişeye kapılmak yerine hayatınızı düzene sokmak için hemen bugünden başlayabilirsiniz. Daha sonrasında programlı bir şekilde ilerleyerek hayatınızın ne kadar kolaylaştığını gözlemleyebilirsiniz.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat