Kişisel Gelişim

Ay Déjà Vu Oldum Sanki!

Hiç Déjà Vu yaşadığınızı hissettiniz mi? Peki bunun tersinin de olduğunu biliyor muydunuz?

Bazen o an yaşadığımız bir şeyi daha önceden de yaşamışız gibi hissederiz ve bu bize garip gelir. Korkarız bir böyle, ne yapacağımızı şaşırırız. “Ay noldu birden?” deriz kendi kendimize.

Ama korkmamıza gerek yok aslında. Çünkü daha henüz bir déjà vu yaşadınız. Adı şu eski Fransız isimlerine benziyor değil mi? Fransızcadan gelmesinin bunda katkısı büyük. Duygunun daha da bir havalı durmasını sağlıyor bence. Şimdi gelelim… Nedir bu déjà vu?

Déjà Vu, Fransızca kökenli bir kelime. Déjà ve Noir kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş ve söylene söylene Déjà Vu olmuş. Déjà kelimesinin anlamı “daha önceden” ve Voir kelimesinin anlamı da “görmek”. Yani diğer bir deyişle Déjà Vu daha önceden görmek anlamına geliyor.

Déjà Vu, daha önceden yaşanmış bir durumun, duygunun ya da olayın, o anda sanki tekrardan yaşanıyormuş gibi hissettirmesidir. İnsanların büyük bir kesiminde görülmektedir ve belirlenene göre özellikle 17-27 yaşındaki insanlarda daha çok görülmektedir.

Teknoloji blog

Déjà Vu durumunun tersi varmış bir de. Ben de bunu Déjà Vu hakkında araştırma yaparken yeni öğrendim. Tam tersi durumun adı Jamais Vu. Jamais Vu ise kesin olarak yaşanmış bir olayı, duyguyu ya da anıyı hatırlamamak ve yoğun bir unutma olarak tanımlanıyor. Fransızca anlamı ise “hiç görmedim”. Çekyat kelimesinin anlamından sonra gördüğüm en mantıklı kelime anlamı bu sanırım. 🙂

Déjà Vu hakkında bilim adamları tarafından birçok söylem ortaya atılmış ama kimse belirli ya da kesin bir şeyler söyleyemiyor. Bazı bilim adamlarına göre Déjà Vu olayının yaşanmasının nedeni paralel evrenin var olması. Yani Déjà Vu yaşadığımızda aslında paralel evrendeki halimizin yaşadıklarını hatırlıyoruz. Fakat ebette paralel evrenin var olup olmaması da ayrı bir tez konusu olabilir.

Déjà Vu durumunu reenkarnasyona da bağlayan bir grup bilim insanı var. Onlara göre reenkarnasyon sonucunda yeniden geldiğimiz bu hayatta, önceden yaşadıklarımızı hatırlıyoruz ve bu da Déjà Vu’nun oluşmasına neden oluyor.

Seyahat blog kişisel gelişim

Déjà Vu’ya bilimsel açıklama da getirilmiş aslında. Bilime göre beynimizin bir lobu diğerinden daha hızlı çalışıyor. Bu da beyindeki zaman kavramını karıştırıyor ve bu yüzden Déjà Vu durumunu yaşıyoruz. Aslında kulağa en mantıklı gelen açıklama bu bence.

Déjà Vu, depresyon sürecinde olan insanlarda daha çok görülür. Epilepsi hastalarında görüldüğünde ise ardından gelecek olan büyük nöbetin habercisi olarak belirlenmiş. Çoğu epilepsi hastasının nöbet geçirmeden önce Déjà Vu yaşadığı kanıtlanmıştır. Bazı doktorlarsa sık sık Déjà Vu hissi yaşayan kişilerin tıbba başvurmaları gerektiğini belirtmiştir.

Bir haberde bir İngiliz’in sürekli Déjà Vu hissi yaşadığını okumuştum. Her şeyi önceden görebildiği için televizyon seyretmeyi bırakmış, ayrıca radyon dinlemekten ve gazete okumaktan da kaçınacak hale gelmiş. Bilim adamları ise bu kişiyi incelediklerinde Déjà Vu’nun meydana gelmesi nedenlerinin arasına anksiyetenin de olabileceğini belirtmiş. Adam ne kadar gerginleşirse Déjà Vu hissi o kadar çok artıyormuş ki artık Déjà Vu’nun da Déjà Vu’sunu görmeye başlamış. Inception filmi gibi. Aslında çok değişik bir vaka ama belki kişi gerginliğini üzerinden atabilse bunlardan kurtulabilecek. Kim bilir…

Peki siz hiç Déjà Vu hissi yaşadınız mı?

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat