Teknoloji

Audi’nin Robotu Klara Artık Bir Çalışan!

Audi'nin insan-robot işbirliği modülü kapsamındaki uygulamasında Klara iş başı yaptı.

Robotlar işbaşında! Devir artık robot devri desek aslında yanlış bir deyim kullanmış olmayız ki Audi yaptığı son yenilik ile adından bu alanda söz ettireceğe benziyor.

Audi, robot çalışanı KLARA’ya işbaşı yaptırdı. KLARA, “robot destekli yapışkan uygulaması” anlamında bir Almanca deyimin kısaltması olarak bulunmuş ve robota verilmiş. Klara’nın görevi ise, AUDI RS 5 Coupe’un üretimi sırasında karbon fiber ile güçlendirilmiş olan polimerden üretilen tavanların takılması sırasındaki işlemlerden oluşuyor.

Klara’nın göreve başladığı bu modelin genel adı “İnsan-robot işbirliği”. KLARA, arada hiçbir şey olmadan istediği gibi iş arkadaşları ile çalışma özgürlüğüne sahip. Klara’nın yan kısmında çalışan kişi tavanı döner tablanın üzerine yerleştiriyor. Yerleştirildiği haberini alan Klara da yapışkan işini gören maddeyi kusursuz bir şekilde tavana uyguluyor. Klara’nın yaptığı iş bir insan çalışan tarafından kusursuz bir şekilde uygulanması mümkün olmadığından dolayı aslında Klara’nın Audi’ye büyük faydası olacak.

Teknoloji süpriz sürpriz

Audi’nin insan-robot işbirliğinde göz önüne aldığı temel özellik çalışanın güvenliği olarak bildirilebilir. Robotların kontrolü her zaman bir çalışanın elinde bulunuyor ve böylece istenildiği zaman pasif hale getirilebiliyor. Üzerindeki sensörler yardımı ile çalışan robot bir insanın teması halinde hemen kendisini kapatabiliyor, ayrıca olumsuz bir durum meydana geldiğinde de kırmızı yanarak haber veriyor.

Endüstri ve sanayi hayatına robotların girmesi ile aslında insanların yorulma oranı bir kat daha azaltılıyor. Fakat bu hali hazırda yer alan bir korkuyu da beraberinde getiriyor: Robotlar, insanları alt mı edecek? Audi’nin buna da söylediği birr cevap var. Onlara göre, robotlar ne kadar teknisyenlerle omuz omuza çalışsa da her zaman insanlar söz sahibi olarak kalacak. Fabrikalar ne şimdi ne de gelecekte insansız olarak düşünülemez.

Audi’de çalışan işçileri ve teknisyenleri temsil etmekte olan Audi İş Konseyi Başkanı Peter Mosch ise şu sözlerle düşüncelerini aktarıyor: “Gelecekte, makine ve insanların ortak olarak çalıştığı teknolojilerin hayatımızda yaratacağı avantajların farkındayız. Fakat bizim için burada en önemli konu teknolojilerin nasıl kullanılacağı. İnsanların bağımsızlıklarını ve işlerini kaybetmediği teknolojileri ve gelişmeyi severek karşılıyoruz”

İlerleyen zamanlarda neler olacağı bilinmez fakat iş dünyasına robotların adım atmasının önü açık gibi görünüyor. Hak ettikleri maaşın ne olacağı ise meçhul.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat