En İyi FikirlerTeknoloji

Akıllı Saat Almanın Püf Noktaları

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte telefonlarımızın yerini almaya yaklaşan akıllı saatler, satın alınmadan önce iyi araştırılmalıdır!

Teknoloji dünyası durmak bilmeden gelişmeye devam ederken, cihaz markaları ve özellikleri de çeşitlendi. Bu durum ise en çok alıcıları zora sokmuştur. Bizler de bu yazımızda akıllı saat alırken kararsız kalan okurlarımıza yardımcı olacağız. Sizler için aklınızdaki soru işaretlerine cevap niteliğinde olacak bir liste hazırladık.

İşletim sistemim, cihazım ile uyumlu mu?

Akıllı saatlerin amacı telefonunuza eşlik etmektir. Bu anlamda piyasaya baktığımızda pek çok ürün kategorisi, cihazlarla uyumlu nitelikte yapılmıştır. Android Wear saatleri satın almayı düşünüyorsanız, telefonunuz Android 4.3 işletim sisteminin üzerinde olmalıdır. Apple Watch saatleri ise yalnızca İPhone modelleri ile uyumlu bir şekilde çalışır. Yanlış bir tercihte bulunmamak için akıllı saatinizi almadan önce telefonunuz ile uyumluluğuna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Akıllı saatimin ekranı ne kadar önemli?

Sorunuzu iki ürünü kıyaslayarak açıklayacağız. Pebble akıllı saatlerinde “e-ink” ekranlar denilen teknoloji bulunur. Bu sayede güneşin en çok olduğu yerlerde bile saatinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Herhangi bir parlama sorunu ile karşılaşmazsınız. Bunlara ek olarak pil ömrü günlerce dayanıyor. Apple Watch veya Samsung Gear saatlerini inceleyecek olursak, renklerin kesinlikle kusursuz aydınlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat pil ömrünün az oluşu dikkat çekmektedir. Sizlerde akıllı saatinizi almadan önce pil ömrü ile ekran özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Arayüz tercihim dokunmatik bir akıllı saat mi yoksa düğmeli mi?

Akıllı telefonlar, dokunmatik yüzeyler derken sıra akıllı saatlere geldi. Dokunmatik bir ekrandan vazgeçemem diyenler için en uygun tercih dokunmatik saat olacaktır. Fakat küçük ekranlar bazen beraberinde zorlukları getirebiliyor. İmgelere tıklanırken zorlanırım derseniz, tercihinizi doğrudan düğmeli saatlerden yana kullanabilirsiniz.

Saatimin görüntüsünü değiştirmek isteyebilir miyim?

Hemen her gün yeni bir teknolojik cihaz ile karşılaşırken, elimizde olan ürünlerden kolaylıkla sıkılabiliyoruz. Bir yandan başka bir ürün almak istemezken diğer yandan ürünü değiştirmek istiyoruz. Aynı durum akıllı saatlerde de geçerli! Geliştirilen değiştirilebilir kayış seçenekleri ise muhteşem. Sizlerde kolaylıkla sıkılan bir yapıya sahipseniz, saatinizin değiştirilebilir dinamiklerini almadan önce sormalısınız.

Saatim ile sosyal hesaplarımdan gelen bildirimleri görebilecek miyim?

Piyasadaki akıllı saatlere baktığımızda hemen hepsinin bildirimleri titreşim yolu ile iletebildiğini görüyoruz. Telefona gelen SMS’leri veya mail kutusuna gelen e-postaları rahatlıkla saatlerimiz aracılığıyla kontrol edebiliriz. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, saatinizin aynı zamanda sosyal medya hesapları bağlantılı olup olmadığıdır. Pebble, Apple Watch, Sony, Samsung gibi daha pek çok marka akıllı saatler için özelleştirmeleri mümkün kılmaktadır.

Akıllı saatim yeterince uygulamayı destekler mi?

Hemen hemen bütün markalar uygulamaları destekler nitelikte akıllı saatleri piyasaya sürmüşlerdir. Fakat kimi saatler oldukça az uygulamayı desteklerken kimisi ise binlerce uygulamaya olanak vermiştir. Apple Watch, 3.500’ün üzerinde uygulaması; Andoroid Wear ise 4.000’in üzerinde uygulaması sayesinde zirveyi korumaya devam eden iki marka olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı saatimin depolama alanını biliyor muyum?

Müzik dinlemek konusunda oldukça geniş bir arşivim var ve akıllı saatimde istediğim kadar fotoğraf depolamak istiyorum diyorsanız; almadan önce mutlaka bakmalısınız. Depolama özelliği akıllı saatinizde ne kadar dosyayı depolayacağınız konusunda önemli bir detaydır.

Akıllı saat için ne kadar bütçe ayırabilirim?

Yapmış olduğumuz listede fark ettiyseniz, saatinizin ihtiyacınız doğrultusunda olması gerektiğine vurgu yaptık. Ekranı, depolama alanı, uygulama özellikleri bir kenara dursun. Önemli olan sizin ihtiyacınızı nasıl bir saatin karşılayacağı konusudur. Saatinizin ekstra özelliklerinin daha fazla olmasını istiyorsanız, elbette bütçenizi biraz daha arttırmakta fayda vardır. Sizlerde listemizdeki soruların yanıtını vererek, doğru akıllı saat tercihinde bulunabilirsiniz.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat