Dizi&Film

13 Reasons Why Dizisini Hala İzlemediniz mi?

13 Reasons Why dizisini henüz izlemediyseniz elinizdekileri bırakıp hemen Netflix'e kaydolun!

Netflix’in en çok izlenen dizilerinden birisi olan 13 Reasons Why ya da Türkçe ismiyle Ölmek İçin 13 Neden isimli diziyi muhtemelen duymuşsunuzdur. Sadece bir sezon yayınlanmasına rağmen dizi resmen dünya çapında bir ün kazanmış durumda. Bunun belki de en büyük sebebi konusu.

13 Reasons Why dizisi aynı isimli kitaptan uyarlama olarak Netflix’te yayınlandı ve yayınlandığı günden beri milyonlarca kez izlendi. Aslında kitap başta sinema filmi olarak beyaz perde için çekilecekti fakat sonradan proje daha sonra diziye dönüştü ve başrol olarak gelmesi düşünülen Selena Gomez, dizinin yapımcılarından birisi oldu.

Dizi, bir intiharın arka planında yaşananları ayrıntıları ile anlatıyor. Zaten belki de ilgi çekici yan burası. Başta izlerken bile asıl önemli olan kişinin çoktan gitmiş olduğunu biliyorsunuz fakat yine de bırakamıyorsunuz izlemeyi.

Dizi blogu

Dizinin 13 bölümü boyunca gerilimin bir kere bile eksildiğini görmedim. Belki dışarıdan bakıldığında liseli gençlik dizisi olarak görülebilir ama aslında iç yüzünde nice anlamlar barındıran bir proje olarak izlenilmesi gerekiyor 13 Reasons Why dizisinin.

Dizinin ana karakteri Hannah Baker olsa da aslında her şeyin ortaya çıkmasını Clay Jensen sağlıyor. Bu yüzden iki başrol olarak değerlendirebiliriz. Jensen’ın, bir gün kapısında bulduğu bir paket ile birlikte sır perdesinin aralanması başlıyor. Kutunun içerisinde ise her bir yüzünde bir numara yazan 7 adet kaset bulunuyor. Diziyi bitirdikten sonra bile kasetlerin başlama cümlesi aklınızda yer edebiliyor:

Hey, it’s Hannah. Hannah Baker. That’s right. Don’t adjust your…whatever device you’re hearing this on. It’s me, live and in stereo. 

Dizi düğün ve evlilik

Hannah, kasetlerin her birinde bir kişi ile aslında intiharının arkasındaki gerçek nedenleri anlatıyor. Bazı karakterler bir süre sonra kafayı bozmanıza neden olacak olsa da aslında bu diziden çıkarılması gereken birçok ders var. Fakat kasetlerin Clay için en kötü anlamı ise aslında Hannah’nın intiharında onun da payının olması. Diziyi izlerseniz muhtemelen Jensen’in neden bu kadar çok acı çektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Eğer diziyi izlemeye başlayacaksanız öncesinde hakkında çok fala yorum okumayın ev spoiler yememeye çalışın, çünkü böyle izlemesi daha heyecanlı oluyor ve dört gözle sıradaki kasette kimin anlatılacağını bekliyorsunuz.

Daha Fazlası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Gözatın

Kapat
Kapat